logo

Surowcem leczniczym są zarówno liście, jak i pączki. Brzoza stosowana jest w chorobach nerek, obrzękach, białkomoczu i
zatrzymaniu moczu, a także schorzeniach dróg żółciowych. W medycynie ludowej wykorzystuje się także hubę brzozową, czyli guzowate narośla na korze drzewa.

Liście pobudzają przede wszystkim wydalanie moczu, oczyszczają drogi moczowe, a także działają ochronnie na miąższ wątroby. Natomiast pączki wykazują działanie napotne i silnie przeciwzapalne.

 

Zastosowanie

Odwar z liści - łyżkę suszonych liści zalać szklanką wrzątku i gotować przez 5 minut na małym ogniu. Pić 2-3x w ciągu dnia między posiłkami.

Napar z liści - łyżkę suszu zalać szklanką wrzącej wody i parzyć przez 10 minut pod przykryciem. Pić 2-3x dziennie między posiłkami.

Sok z liści - 100 gramów świeżych liści zmielić w maszynce do mięsa, a następnie uzyskaną papę przecisnąć przez gazę. Otrzymany sok wymieszać z wysokoprocentowym alkoholem (pół na pół).

Pić 30-40 kropki na kieliszek wody, 2-3x dziennie, pół godziny przed jedzeniem.

Szczególnie polecane w kamicy moczowej, trądziku młodzieńczym, łuszczycy i zmniejszonym wydzielaniu moczu.

Napar z pączków - łyżkę suszonych pączków zalać wrzątkiem i parzyć przez 15 minut.

Po przecedzeniu pić 2-3x dziennie przy problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym.

Pączki brzozowe ze smalcem - smalec gęsi podgrzać, wrzucić na patelnię garść pączków brzozowym i na wolnym ogniu smażyć przez kilka minut. Tak przygotowaną maścią po zastygnięciu smarować obolałe stawy i zmiany reumatyczne.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.