logo

cebula zwyczajnaCebula jest powszechnie znaną i hodowaną w ogrodach jarzyną. Działa bakteriobójczo, przeciwkaszlowo. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, astma, koklusz), zaburzeniach przewodu pokarmowego (fermentacja, wzdęcia, biegunki). Co więcej, cebula stosowana zewnętrznie sprawdza się w postaci maści i okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia, czyraki.

 

Zastosowanie

Syrop z cebuli - cebulę utrzeć na tarce, wymieszać z miodem, bądź cukrem (w równych częściach). Następnie zagotować i wycisnąć przez szmatkę. Dzieci 1 łyżeczka 3-5x dziennie, dorośli natomiast 3-5x dziennie po łyżce stołowej.

Sok z cebuli - dobrze posiekaną cebulę posypać cukrem i ostawić w ciepłe miejsce na kilka godzin. Następnie wycisnąć sok przez lniane płótno, bądź gazę. Pić 2-4x dziennie po łyżeczce do herbaty przy przeziębieniu, oczyszczaniu przewodu pokarmowego oraz przy nadciśnieniu.

Miazga z cebuli do okładów - roztartą cebulę przykładamy na gazie do miejsca zaatakowane przez reumatyzm. W przeszkadzającego uczucia pieczenia - można czynność powtórzyć z cebulą ugotowaną, bądź pieczoną.

Maść cebulowa - „Jedną dużą cebulę ucieramy na tarce. Do miazgi dodajemy 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę mąki pszennej, 1/2 tuby maści Tormentiol. Wszystkie te składniki zarabiamy na gęstą pastę. Przykładamy na czyraki, wrzody i trudno gojące się rany” (Przepis z książki Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie A. Ożarowskiego i W. Jaroniewskiego).

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.