logo

chrzan pospolityChrzan wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwreumatyczne. Zalecany jest przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.
Skuteczny jest także w postaci okładów w chorobach reumatycznych, bólach stawowych i mięśniowych.

 

Zastosowanie

Syrop z chrzanu - 100 gramów utartego, świeżego chrzanu zalać dwiema szklankami zimnej wody, następnie odstawić na 2 godziny. Sok wycisnąć przez szmatkę. Dodać 100 gramów miodu i zażywać 3x dziennie łyżkę stołową (łyżeczka w przypadku dzieci). Stosowany przy kaszlu i nieżycie górnych dróg oddechowych.

Piwo chrzanowe - 50 gramów świeżego korzenia drobno posiekać, zalać litrem piwa. Pozostawić pod przykryciem na cały dzień. Następnie odcedzić i pić małymi porcjami w ciągu 2-3 dni w celu oczyszczenia nerek ze zbędnych złogów. Kurację można powtarzać z przerwami 4-5 dniowymi.

Wino chrzanowe - 100 gramów utartego chrzanu zalać litrem wina i zostawić na 24 godziny. Następnego dnia przecedzić i pić 3x dziennie po łyżeczce przy fizycznym wyczerpaniu.

Nalewka chrzanowa - 100 gramów utartego chrzanu zalać szklanką wódki. Odstawić na tydzień w zakręconej butelce. Po tym czasie odcedzić i powstałym płynem smarować chore miejsca przy bólach korzonkowych, rwie kulszowej i reumatyzmie.

Okład z miazgi - utarty chrzan przykładać do chorych miejsc, przykryć szmatką i trzymać do momentu uczucia silnego pieczenia. Po zdjęciu okładu wytrzeć do sucha i posmarować cienką wartą wazeliny, bądź oleju konopnego.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.