logo

Ziele dziurawca wykazuje działanie wielokierunkowe, zostało ono także obwołane w historii wszechlekiem. Roślina ta znalazła zastosowane w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, początkowej kamicy żółciowej, w osłabieniu czynności wątroby, kamicy nerkowej, a także w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeń przewodu pokarmowego, psychoz i stanów nerwicowo-depresyjnych, bezsenności, chorobach skóry i trudno gojących się ran.

Dziurawiec pobudza trawienie, działa żółciopędnie, kojąco i reguluje przemianę materii.

 

Zastosowanie

Napar z ziela - płaską łyżkę stołową rozkruszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć przez 15 minut. Pić 2-3x dziennie przed lub po posiłku albo chwilę przed snem jako środek wyciszający.

Wywar z ziela - 2 łyżki stołowe gotować przez 5 minut na wolnym ogniu w 0,5l wody. Przecedzić wywar i przelać do termosu. Pić 2-3x dziennie przed jedzeniem.

Zimny wyciąg wodny - 2 łyżki ziela zostawić na 6-9 godzin w 0,5l zimnej wody. Wyciąg przecedzamy i pijemy ciepły w ciągu dnia.

Nalewka - 100 gramów ziela zalać 0,5ll 70% spirytusu i odstawić na 8-40 dni w ciemne miejsce. Uzyskaną nalewkę pić po 20-30 kropli 2-3x dziennie w kieliszku wody przed jedzeniem. Nadaje się także do wcierana w obolałe stawy i korzonki.

Wyciąg olejowy - 1 część świeżych kwiatów zalać 10 częściami oleju słonecznikowego (lub innego roślinnego) i pozostawić w słoiku przez 4 tygodnie w suchym, nasłonecznionym miejscu. Olejek stosujemy zewnętrznie w leczeniu wszelkich oparzeń, ran, wrzodów, stanów zapalnych stawów i artretyzmu.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.