Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wpisem tym chcę uświadomić Ci dlaczego warto codziennie spożywać orzechy włoskie, a także jak przygotować je w formie lekkostrawnej, bez kwasu fitynowego, a tym samym znacznie lepiej wchłanialnej i zdrowszej...

ORZECHY WŁOSKIE


Co się stanie jeśli będziesz jeść codziennie moczone orzechy włoskie? 

będziesz zaskoczona/y...

Pamiętasz ten smak i zapach świeżo rozłupanych orzechów włoskich?

W dzieciństwie często z babcią wyjmowaliśmy dużą reklamówkę orzechów spod stołu i wspólnie walczyliśmy z ich niebywałą niezłomnością by dostać się do pysznego i pożywnego środka...Niesamowicie utkwiło mi to wspomnienie w pamięci. Teraz wiem, że powinienem cenić ten zwyczaj nie tylko przez smak i jakość produktu, ale także walory odżywcze i zdrowotne. 

Niestety kupne orzechy "przygotowane już do spożycia" najczęściej są już wątpliwej jakości - wszystko za sprawą tłuszczy roślinnych i związków aktywnych, które wykazują silną podatność na utlenianie zarówno w kontaktu ze światłem, jak i powietrzem. 

Postem tym chcę uświadomić Ci dlaczego warto codziennie spożywać orzechy włoskie, a także jak przygotować je w formie lekkostrawnej, bez kwasu fitynowego, a tym samym znacznie lepiej wchłanialnej i zdrowszej.

Nasi dalecy przodkowie w dużej mierze opierali swoją dietę na zbieractwie. Nawet w czasach powszechnego osiedlania - orzechy, grzyby i zioła pełniły bardzo ważną funkcję w diecie współczesnego człowieka. Z prostej przyczyny - było to łatwo dostępne i w dodatku bardzo wartościowe źródło pożywienia - zwłaszcza orzechy (niemal 700 kcal w 100 gramach). "im dalej w las" - chciałoby się powiedzieć, tym zainteresowanie orzechami spada. Zwłaszcza obecnie, kiedy to mamy tyle pysznych, choć nie do końca zdrowych zamienników zdrowych przekąsek. (tak, z z tej perspektywy można wywnioskować, że część ludzi szuka niezdrowego zamiennika dla zdrowych produktów) 

Co do samych orzechów: warto mieć tutaj na uwadze, iż jest to żywność klasy premium, że tak się wyrażę. Dostarcza olbrzymiej ilości białka, zdrowych tłuszczów, błonnika, związków aktywnych, witamin, kwasu foliowego, miedzi, manganu, witaminy E, magnezu, żelaza, cynku. Spożywane codziennie w charakterze leczniczym są w stanie uzupełnić wiele braków, na jakie przeważnie skarżą się nasze głodujące ciała.

Zapewniam, że zdrowo poprowadzona dieta, która obfituje w produkty mające charakter uzupełnianie braków, a także usuwania nadmiarów wraz z zasadami odżywiania i właściwie przygotowanymi daniami przynosi, długofalowo patrząc, zdumiewające efekty.

To przykre, ale o diecie zazwyczaj mówi się najmniej. Nie będę się tutaj za bardzo rozwodzić, ale czy nie jest dla was logicznym fakt, że choroby są wynikiem rozmaitych niedoborów substancji odżywczych, a także nadmiaru substancji patologicznych? Dla mnie jest. I to bardzo. Wyjaśniają to także opisy medyczne zachodniej medycyny dotyczące choćby samych objawów chorobowych. Gdy się bardziej zagłębiamy w biologię organizmu człowieka to dowiedzieć się możemy, że taki, dajmy na to, nadmiar śluzu, który przejawia się u wielu osób jako skutek niewłaściwego, niezdrowego i nieregularnego jedzenia. Sam nadmiarowy śluz to jedna sprawa, bowiem w organizmie może także brakować wody, ciepła, energii, składników mineralnych, witamin, przeciwutleniaczy - także mamy tutaj problem również z pomijanymi/niezauważanymi niedoborami, które również mają istoty wpływ na rzeczywisty stan zdrowia. Żywienie jest najlepszą profilaktyką przeciwchorobową i najlepszym wsparciem każdej podjętej terapii zarówno konwencjonalnej, jak i niekonwencjonalnej)


🔹
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej orzechy włoskie powiązane są z funkcjami narządów Nerek, Płuc i Jelita Grubego.

Obecnie znaleźć można sporo badań, które udowadniają, że orzechy włoskie zwiększają poziom hormonu szczęścia, mogą hamować rozwój rakowa piersi, poprawią jakość spermy, zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób wieńcowych.

Warto się przyjrzeć jakie właściwości orzechów włoskich wymienia Tradycyjna Medycyna Chińska.


1️⃣ 
Wzmacniają Nerki i plecy w odcinku lędźwiowym pośrednio przyczyniając się do trzymania moczu

👉(Orzechy włoskie mają ciepłą termikę i słodki smak dzięki czemu są tonikiem dla Nerek (wzmacniają esencję Nerek), a przez to zapobiegają popuszczaniu)
[Wychłodzone nerki i żołądek - w zależności od nasilenia czynnika patologicznego - dają o sobie znać w postaci wyziębienia, zmęczenia, senności (jak również bezsenności), problemów trawiennych, skłonności do zamartwiania, wzmożonego myślenia/rozpamiętywania (szczególnie nocą) lęku, nerwicy, a nawet depresji. <więcej o zimnych dłoniach i stopach tutaj: https://www.facebook.com/zdrowopediacom/photos/a.1915820618680828/2100218723574349/?type=3&theater >

2️⃣ Wzmacniają Płuca i zapobiegają suchemu kaszlowi

👉(Orzechy włoskie ogrzewają Płuca i pomagają Nerkom utrzymać Qi Płuc, tak więc orzechy włoskie można polecać przy problemach z dusznością i suchym kaszlu oraz astmatykom)

3️⃣ Nawilżają jelita dzięki czemu usprawniają wydalanie

👉(Orzechy włoskie powiązane są z Jelitem Grubym i usprawnią procesy wydalania)

4️⃣ Odżywiają mózg i wspierają uczenie się oraz zapamiętywanie

👉(wg TCM Nerki odpowiedzialne są za odżywienie mózgu co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, których mózgi dopiero co kształtują się, a także u ludzi w podeszłym wieku pomagają w uniknięciu demencji starczej)

Właściwości orzechów włoskich w pracy mózgu podkreślają zarówno współczesne badania jak i TCM. Orzechy włoskie oprócz dzieci, powinni także spożywać uczniowie, studenci jak i osoby uczące się.


🔸
REGULARNIE JEDZONE DZIAŁAJĄ PRZECIWNOWOTWOROWO:

Orzechy włoskie mają jeden z najwyższych wskaźników antyoksydantów zawartych w orzechach. Z tego też powodu wykazują silne działanie przeciwko nadmiarowi wolnych rodników oraz pozwalają organizmowi uodpornić się na substancje, które mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów - czyli błędnie namnażających się komórek.

🔸IDEALNE DLA KOBIET W CIĄŻY
Wysoka zawartość kwasu foliowego w orzechach sprzyja rozwojowi płodu oraz właściwemu funkcjonowaniu organizmu kobiety podczas trwania ciąży. Nierzadko słyszy się, że lekarze zalecają, aby kobiety uzupełniały niedobory kwasu foliowego (B9). 
Garść tych pysznych orzechów pokryje dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy! 

🔸KAMICA NERKOWA A ORZECHY
Orzechy włoskie mają wysokość tak zwanych szczawianów, które powodują większe odkładanie się kamieni nerkowych, a także sprzyjają ich powstawaniu co powoduje kamicę nerkową. Z tego powodu osoby narażone na tą chorobę lub cierpiące na nią w chwili obecnej czy przeszłości powinny bardzo ostrożnie jeść orzechy, jednak nie jest to aż na tyle niebezpieczne. Orzechy zawierają ich niewielkie ilości zatem są niebezpieczne tylko dla osób które właśnie chorują na kamicę.

Aby dodatkowo zatroszczyć się o nerki i mieć z głowy stres związany ze szczawianami - warto pić profilaktycznie duże ilości (ok. 2l) letniej/ciepłej wody, szklanki wody z cytryną 1x-2x dziennie, a także wprowadzić soki warzywne - np. marchewkowo-selerwowo-pietruszkowy (stosunek 9:3:2).

Można także zainteresować się odpowiednimi terapiami ziołowymi, które rozwiążą problem z kamieniami w nerkach.


▶️
BADANIE: PORÓWNANIE KWASÓW OMEGA 3 ROŚLINNYCH I ZWIERZĘCYCH

Naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda przeprowadzili badanie porównujące oba źródła kwasów omega-3.
🔸(Dla przypomnienia: kwasy tłuszczowe omega 3 nie są syntetyzowane przez organizm człowieka i muszą być spożywane wraz z pożywieniem. Ich funkcje bezpośrednio skupiają się na silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, przeciwnowotworowym i proregeneracyjnym - za sprawą bycia jednym z najważniejszym składników poprawnie działającej błony komórkowej każdej komórki organizmu, która decyduje o tym co wejdzie, a także co wyjdzie z komórki. To bardzo istotna funkcja. W wielu chorobach stosuje się protokoły bazujące na suplementacji kwasami omega 3).

Podczas badania, w ciągu czterech tygodni, 25 osób poddano trzem różnym dietom, przy czym pomiędzy poszczególnymi dietami następował tydzień przerwy. 
Uczestnikom badania przypadkowo przydzielano dietę niezawierającą ryb ani orzechów, dietę łososiową oraz dietę z orzechami włoskimi. 
Ilości orzechów (42,5g/dzień) oraz tłustych ryb (113g/2 razy w tygodniu) w dietach były zgodne z zaleceniami żywieniowymi obowiązującymi w USA dla utrzymania dobrej kondycji serca. 
W wyniku badania odkryto pozytywny wpływ spożycia łososia 2 razy w tygodniu, lub 42,5 g orzechów włoskich dziennie, na czynniki ryzyka rozwoju choroby serca. 
Badanie wykazało także, iż wpływ ryb i orzechów na stan serca jest odmienny. Istnieje kilka czynników wczesnego rozwoju chorób serca. 
Jedzenie orzechów włoskich okazało się dobroczynne dla niektórych wskaźników cholesterolu (w porównaniu do diety niezawierającej orzechów ani ryb a także w porównaniu do diety łososiowej), podczas gdy dieta zawierająca łososia okazała się obniżać poziom we krwi trójglicerydów, które stanowią kolejny czynnik ryzyka wystąpienia choroby serca. 
Przyczyną różnic w osiągniętych wynikach może być fakt, iż orzechy włoskie i tłuste ryby zawierają odmienne rodzaje kwasów omega-3. 


RADY

Jeśli planujesz wprowadzić do diety pożywne orzechy - polecam Ci kupić kilka kilogramów tegorocznych - od rolnika, z allegro (ekologiczne, niepryskane, niełuskane 10 kg, ok. 70 złotych) i codziennie rozbijać wieczorem potrzebną porcję. Następnie zalać je wodą, dodać odrobinę soku z cytryny/octu jabłkowego i odstawić na całą noc (minimum 8 godzin). W efekcie uzyskamy orzechy lekkostrawne, pozbawione kwasu fitynowego, który ogranicza wchłanianie związków odżywczych, dodatkowo bardzo odżywcze (łatwo dostępne białka i tłuszcze), nieobciążające trzustki, a także przyjazne dla żołądka i jelit.

▶️Skórka orzecha włoskiego zawiera niemały pakiet przeciwutleniaczy, z powodu których orzechy te są tak bardzo zachwalane - jednakże bywa ona dla niektórych ciężkostrawna, co może spowodować bóle brzucha lub reakcje alergiczne (jako efekt zetknięcia się nieprawidłowo strawionego pokarmu z podrażnionymi ścianami jelita). Aby uniknąć problemów z trawieniem orzechów, a także nadać im bardziej leczniczy charakter (przez swoją lekkostrawność i zwiększoną biodostępność składników odżywczych) należy orzechy moczyć całą noc w wodzie z kwaśnym dodatkiem (jak wyżej wspominałem).

🔻Tłuszcze i związki roślinne są szczególnie podatne na utlenianie. W przyrodzie matka natura wzbogaciła owoce, orzechy i ziarna o naturalne skórki/powłoki, które pełnią rolę izolującą "odżywczy i wrażliwy miąższ" od świata zewnętrznego - co pozwala uniknąć kontaktu z tlenem - stopniowo utleniającym tłuszcze roślinne i związki aktywne. 

W związku z powyższym, dla zachowania maksymalnej mocy i wartości odżywczych orzechów włoskich, należy kupować je świeże, to znaczy "nierozłupane" i w takiej też postaci spożywać. 


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Kaloryczność czy gęstość odżywcza?

Obecnie niemalże każdy z nas wpadł w wir liczenia kalorii. Nie uważam, że jest to coś złego, jednakże to nie kalorie świadczą o biodostępności tego, co zjemy, a właśnie gęstość odżywcza...

Oksydacja a antyoksydanty

Stres oksydacyjny to bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Na stres oksydacyjny narażone są m.in. osoby, które żyją w stresie lub źle się...

Sok z buraka

Buraki były uważane przez wiele starożytnych kultur nie za żywność, ale za lekarstwo. Warto jednak przy tym pamiętać, że sok ten jest bardzo silny i osoby, które nie miały z nim wcześniej styczności...

Toksyny, które zregenerują Twoje ciało

Nie ma wątpliwości, że dobra dieta obniża ryzyko zachorowania na obecnie powszechne choroby metaboliczne. Wiele rzetelnych badań zdaje się potwierdzać silną korelację między tym, co jemy, a naszym...

Jakie produkty przyśpieszą metabolizm?

Metabolizm to w dużym skrócie proces przekształcenia żywności w energię. Istnieją pewne produkty, które dzięki swoim unikalnym składnikom, potrafią „zmusić” organizm do szybszej przemiany materii....

Orzechy włoskie

Wpisem tym chcę uświadomić Ci dlaczego warto codziennie spożywać orzechy włoskie, a także jak przygotować je w formie lekkostrawnej, bez kwasu fitynowego, a tym samym znacznie lepiej wchłanialnej i zdrowszej...

  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.