Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji, jest niedocenianą przetwórnią chemiczną bez której człowiek nie byłby w stanie funkcjonować.

dz0xMjAwJmg9ODYw src 3620 przekrj dolegliwoci wtrobowych

To istne laboratorium, od którego zależy stan serca, nerek, mózgu, układu limfatycznego, jelit, czy układu krwionośnego. Jest ona ściśle powiązana z każdym elementem ludzkiego organizmu.

By wszystkie te procesy mogły przebiegać prawidłowo, niezbędnym do tego może okazać się jej prawidłowa higiena.

Oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego z kamieni żółciowych jest jednym z najważniejszych i zarazem najskuteczniejszych działań, które można podjąć, aby poprawić swoje zdrowie.

Kiedy wątroba niedomaga, zaczynają pojawiać się liczne dolegliwości, których wcześniej nie doświadczaliśmy:

 • zwiększa się nacisk na jelita i żołądek, co objawia się kłuciem w boku, pod żebrami
 • odchudzanie jest znacznie utrudnione przez nagromadzone toksyny i kamienie żółciowe w wątrobie

Co więcej, można także zaobserwować:

 • anemię
 • chroniczne zmęczenie, ospałość, wzmożona irytacja i agresja
 • wahania nastroju od depresji po euforię
 • ospałość i zmęczenie w godzinach porannych - do południa
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • wzdęcia, biegunki, zaparcia
 • wolniejsza przemiana materii
 • skłonność do nadwagi, otyłości
 • zwiększone łaknienie cukru
 • liczne alergie, katar sienny, astma
 • liczne zmiany na skórze: znamiona barwnikowe i brodawki, także plamy
 • zaburzenia snu, bezsenność
 • trudności z koncentracją
 • obłożony białą lub żółtą warstwą język
 • zimne i wilgotne ciało, zwłaszcza dłonie
 • częste przeziębienia, grypa
 • choroba Crohna, zapalenie jelita grubego, syndrom wrażliwych jelit
 • dreszcze
 • brak możliwości zrobienia prawą nogą kroku tej samej długości, co lewą

Lista jest dłuższa, nie ma co się oszukiwać. Większość chorób swoje źródło ma w nieprawidłowo funkcjonującej wątrobie i nie należy tego bagatelizować, a tym bardziej skupiać się jedynie na objawowym leczeniu chorób za pomocą leków, które wcale nie poprawiają pracy wątroby, a wręcz dodatkowo ją podtruwają.

Poniżej przedstawiam metody, za pomocą których można przeprowadzić oczyszczanie wątroby. Warto mieć jednak na uwadze, że proces ten nie należy do najkrótszych i trwa co najmniej kilka miesięcy, a w poważnych przypadkach nawet dłużej.

Sposoby oczyszczania wątroby przy których czyścimy także pęcherzyk żółciowy i trzustkę

W tym przypadku przedstawię metody stosowane przez cenionego naturopatę, Michała Tombaka.
Nie widzę przeszkód, aby nie dzielić się wiedzą tego Pana, ponieważ są to sprawdzone i skuteczne metody - i co najważniejsze naturalne.

Metoda 1

Instrukcja metodyczna oczyszczenia wątroby

Uwaga! Skuteczność oczyszczenia wątroby zależy od całkowitego stosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów!

Etap pierwszy. Wcześniejsze przygotowanie - „złagodzenie" organizmu. Jest to niezbędne do tego, by rozluźnić, nagrzać i nawilżyć organizm.

„Złagodzenie" organizmu można osiągnąć korzystając z sauny (suchej lub parowej) lub biorąc gorącą kąpiel. Takich zabiegów powinno być przynajmniej 5 (czas trwania od 10 do 20 minut). Najważniejsze, by poczuć rozluźnienie, zrelaksowanie i rozgrzanie całego ciała. Ostatnie „złagodzenie" proszę przeprowadzić na dzień przed głównym zabiegiem oczyszczającym.

Etap drugi. Przez 3-4 dni przed oczyszczeniem żywić się głównie produktami pochodzenia roślinnego, pić 0,5 1 świeżo wyciśniętego soku z buraka + jabłek w proporcji (1:4), a codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).

Etap trzeci. Oczyszczenie właściwe lepiej przeprowadzić pod koniec tygodnia (piątek - sobota lub sobota - niedziela).

1 i 2 dzień - przez cały dzień pić tylko sok w dowolnej ilości. Gdy chce się jeść - pijcie sok, chce się pić - pijcie sok (burak + jabłka, 1:4). Podczas dnia jak najwięcej się poruszać, przebywać na świeżym powietrzu (ale nie marznąć i nie schładzać ciała). Przy silnym uczuciu głodu jeść pieczone jabłka z miodem. Wieczorem przed snem wziąć ciepłą kąpiel (10-15 min.), wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę).
3 dzień - rano wypić napar z ziół przeczyszczających, następnie w ciągu dnia do godziny 18.00 pić sok (podczas silnego głodu jeść pieczone jabłka z miodem). Po godzinie 14.00 od czasu do czasu nagrzewać powierzchnie wątroby poduszką elektryczną lub termoforem - tak do godziny 18.00. O 18.00 przyrządzić mieszankę z 150 g oliwki z oliwek 1150 g soku z cytryny, 6 plasterków cytryny, ząbka czosnku - rozdrobnić i przełożyć do słoiczka z wieczkiem.

Przygotować ciepłą pościel. Jeżeli już wszystko jest przygotowane, należy o 18.30 wziąć gorący prysznic, dobrze rozgrzać ciało, wytrzeć do sucha i położyć się do łóżka.

0 19.00 wstać, wypić 2 łyżki oliwki i natychmiast popić 2 łykami soku z cytryny, jeśli zbiera się Państwu na wymioty, ssać plasterek cytryny, jeśli ten stan nie mija, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać. Nieprzyjemne uczucie minie.

Potem należy znów się położyć i rozgrzewać wątrobę. Za 15 minut znów wypić oliwkę i sok z cytryny. I tak co 15 minut, dopóki nie wypijecie Państwo całej oliwki i całego soku. Jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) nudności nie przechodzą, proszę się ograniczyć do już wypitej ilości. Następnie należy się położyć do łóżka na prawy bok, położyć poduszkę elektryczną lub termofor na wątrobę 1 oglądać telewizję lub czytać. Jeśli pojawił się niepokój, proszę zażyć dwie tabletki Nospy. Po półtorej, dwu lub trzech godzinach rozpocznie się parcie i opróżnienie jelit. Mniej więcej około północy proszę wypić napar z ziół przeczyszczających (najlepiej zrobić lewatywę) i położyć się spać.

Rano wypijcie napar z ziół przeczyszczających i zjedzcie lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę na wodzie. Na obiad zupę wegetariańską (jarzynową), na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryz z duszonymi warzywami, itp. Od następnego dnia rozszerzajcie menu.”

Można zadać sobie pytanie - dlaczego głównie produkty wegetariańskie?

Wynika to z ich sposobu trawienia, a także znikomego obciążania wątroby, czego nie można powiedzieć o, dajmy na to, mięsie. A przecież w trakcie oczyszczania poddajemy wątrobę pewnego rodzaju „operacji”, tak też nie warto męczyć jej innymi, trudniejszymi do przetworzenia pokarmami.

Metoda 2

Oczyszczenie wątroby przy pomocy soków warzywnych

Wyżej opisane oczyszczenie wątroby przy pomocy oleju i soku z cytryny jest najbardziej skuteczne, ale są osoby, które nie są w stanie wypić oleju, mało tego, one nawet nie znoszą jego zapachu. Co wtedy robić? Oczyścić wątrobę mieszankami soków warzywnych. Jest to kuracja dłuższa, tym niemniej skuteczna. Pozwala ona oczyścić wątrobę i rozpuścić kamienie (jeśli one są).

Instrukcja przeprowadzenia kuracji w ciągu 1 dnia:
Pić w ciągu dnia 3-4 razy po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi, buraka z sokiem ze świeżego ogórka, w proporcji 10 : 3 : 3, (w ilości 250 g + 75 g + 75 g). Kurację przeprowadzać należy przez 2 tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzać 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

Sok jabłkowy wspaniale oczyszcza organizm, szczególnie wątrobę, nerki i woreczek żółciowy. Używać tylko świeżo przygotowanego soku (soki wytwarzane przemysłowo nie nadają się). Jabłka powinny być słodkie, ale można dodać trochę kwaśnych (antonówek).

Smak soku powinien być przyjemny. Sok należy pić małymi łyczkami, każdy łyczek potrzymać chwilę w jamie ustnej, aby dobrze wymieszał się ze śliną. Po spożyciu soku niektóre osoby (mające zakłóconą mikroflorę układu pokarmowego) mogą mieć nieprzyjemne odczucia żołądkowe.

Czasem mogą pojawić się wzdęcia. W takim przypadku sok przed spożyciem trzeba bardzo dokładnie odfiltrować z drobinek miąższu. Oprócz tego należy przygotować układ pokarmowy do przyjmowania nadmiaru kwasu.

W tym celu przed przeprowadzeniem kuracji poleca się przez tydzień pić 1/2 szklanki soku na 15 minut przed każdym posiłkiem. Samą kurację przeprowadzać 3 dni i przez ten czas niczego nie jeść. Korzystnie byłoby zażywać więcej ruchu na świeżym powietrzu.

W ciągu całego dnia można pić tylko sok z jabłek.

1 dzień:

 • godz. 8 rano - 1 szklanka soku jabłkowego
 • godz. 10 rano - 2 szklanki soku
 • godz. 12 w południe - 2 szklanki soku
 • godz. 2 po południu - 2 szklanki soku
 • godz. 4 po południu - 2 szklanki soku
 • godz. 6 po południu - 2 szklanki soku
 • godz. 8 wieczorem - 2 szklanki soku

Drugiego i trzeciego dnia należy postępować tak samo Jeżeli w czasie trwania kuracji nie nastąpi
wypróżnienie, należy wypić zioła przeczyszczające, a najlepiej zrobić lewatywę.

Metoda 3

Trzecią metodą jest oczyszczanie wątroby według Moritza.

Warto o niej poczytać, bowiem jest ona równie skuteczna - sam przeprowadziłem na sobie tę metodę z dużym powodzeniem. 

Żywienie po oczyszczaniu wątroby

Należy wyeliminować produkty szkodliwe dla wątroby:

 • Smażone mięso,
 • ryby,
 • ostre i zarazem tłuste przekąski,
 • przetworzone produkty,
 • tłuszcze trans,
 • białą mąkę,
 • słodkie pieczywo,
 • ciasta, herbatniki,
 • grzyby, produkty drożdżowe.

Przy schorzeniach wątroby należy także ograniczyć ocet, pieprz, musztardę, rzodkiew, smażoną cebulę, kawę, kakao, rzepę.

Aby wzmocnić wątrobę zaleca się picie soków buraczano-marchewkowym - co najmniej 0,5 litra dziennie. Zawierają one cenne witaminy, które niezbędne są do jej pełnej regeneracji.

Równie polecanymi produktami są jaja z płynnym żółtkiem (z dobrego, ekologicznego chowu), twaróg, pomidory, czy masło klarowane.

Oczywiście lista produktów wskazanych jest znacznie większa i dotyczy ona głównie warzyw, owoców, a także nieprzetworzonych, jak najbardziej naturalnych produktów, z którymi do czynienia mieli dawniej nasi rodzice, dziadkowie.

Generalnie mówiąc - im mniej przetworzone, tym zdrowiej.

 


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

OCZYSZCZANIE JELIT

Mało kto wie, że jelito grube dorosłej osoby, odżywiającej się w sposób „tradycyjny, współczesny i wygodny” jest poważnie zanieczyszczone niestrawionymi i gnijącymi resztkami pokarmowymi, jak...

OCZYSZCZANIE NEREK

Hipokrates niegdyś stwierdził: „Każda choroba ma swoją przyczynę której nie likwiduje żadne lekarstwo”. Jak można to rozumieć?...

OCZYSZCZANIE KRWI I LIMFY

Opisywane oczyszczanie jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy istnieje większe ryzyko pojawienia się grypy, czy też innych zachorowań bakteryjnych, będących w dużej mierze efektem...

OCZYSZCZANIE WĄTROBY

Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji, jest niedocenianą przetwórnią chemiczną bez której człowiek nie byłby w stanie funkcjonować. To istne laboratorium, od którego zależy stan serca, nerek,...

OCZYSZCZANIE STAWÓW I KOŚCI

Podstawową przyczyną zanieczyszczenia kości i stawów jest spożywanie nadmiernych ilości posiłków, inaczej mówiąc - jedzenia do syta, przejadanie się. Przewód pokarmowy, który nie jest w stanie...

*Każdy z powyższych sposobów powinien być skonsultowany z doświadczonym w leczeniu żywieniowym lekarzem prowadzącym, aby wykluczyć możliwe skutki niepożądane. Nasze organizmy, wbrew pozorom, nie są identyczne i mogą w mniej lub bardziej nasilony sposób reagować na oczyszczanie.

 • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

  BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

  Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.