Opis 
Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny dyskomfort i podrażnienia.
Przewód pokarmowy swój proces trawienia rozpoczyna już w jamie ustnej. Żołądek, który jest najbardziej nadużywanym narządem ciała, wygląda jak torebka w kształcie gruszki. Co więcej, różni się wielkością i pozycją w zależności od ilości zawartej w nim żywności.
Dla przykładu: przeciążony żołądek ma tendencję do gorszego trawienia. Może również naciskać na serce, co daje złudne uczucie bólu z nim związanych.
Objawy
- Ból brzucha,
- uczucie nadmiernej sytości po jedzeniu,
- zgaga, utrata apetytu,
- nudności lub wymioty oraz nadmierna ilość gazów
...są powszechnymi objawami niestrawności. Inne, drugorzędowe objawy to:
- niedobry smak w jamie ustnej,
- obłożony język,
- nieświeży oddech,
Przyczyny
Uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej jest często spowodowane przejadaniem, zbyt szybkim jedzeniem, siadaniem do stołu zestresowanym lub niewłaściwym przeżuwaniem.
- Przejadanie się często powoduje „gorączkę” w układzie pokarmowym i przeciąża organy trawienne.
- Żywność niedokładnie strawiona zaczyna się psuć. Powstałe trucizny zostają wchłonięte z powrotem do krwi i w konsekwencji cały organizm zostaje zatruty.
- Wiele osób „łyka” pokarm w czasie stresu lub pośpiechu. Po połknięciu dużych, niedokładnie przeżutych kęsów, żołądek zmuszony jest pracować ciężej. Dodatkowo - w procesy trawienne zaczynają być angażowane bakterie i grzyby, aby móc „przerobić niestrawioną masę”.
- Zbyt szybkie jedzenie powoduje również połykanie powietrza. Te złe nawyki powodują, że część płynów trawiennych wpływa do przełyku, powodując pieczenie, uczucie kłucia lub kwaśny smak, dając iluzję kwasu żołądkowego.
- Niektóre pokarmy, szczególnie jeśli nie są odpowiednio ugotowane, mogą powodować niestrawność. np: fasola, kapusta, cebula, ogórek, rzodkiewka i owoce morza.
- Smażone, a także pikantne pokarmy często powodują dyskomfort i powstawanie gazu w jamie brzusznej - co tylko pogarsza istniejący stan.
- Nadmierne palenie i spożywanie alkoholu może powodować rozstrój żołądka. Zaparcia mogą zakłócać normalny przepływ przyjmowanej substancji przez przewód pokarmowy, powodując ból gazowy i brzuszny.
- Picie zbyt dużej ilości wody z posiłkami rozcieńcza soki trawienne, co znacznie osłabia i przedłuża samo trawienie pokarmu.
- Bezsenność, emocje takie jak zazdrość, strach i złość (uczucia czasowo paraliżują produkcję soków trawiennych) oraz brak ruchu są jednymi z innych przyczyn niestrawności.
- Niektóre leki, zwłaszcza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) przyczyniają się do problemów związanych z układem pokarmowym, zwłaszcza dwunastnicą i żołądkiem (np. wrzody).
Leczenie
Jedynym skutecznym sposobem leczenia niestrawności jest dokładne oczyszczenie przewodu pokarmoweg -
czyli: przyjęcie rozsądnej, indywidualnie dobranej diety i zmiana stylu życia.
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie leczenia jest wprowadzenie diety z wykorzystaniem wszystkich owoców przez około pięć dni (istnieje również wersja bazująca na kaszy jaglanej).
Po tym czasie chory może zacząć wprowadzać nowe pokarmy do diety, zwłaszcza składające się z lekko gotowanych warzyw, soczystych owoców i maślanki przez około 10 dni.
Następnie pacjent może stopniowo przechodzić na zrównoważoną dietę - aby nie doprowadzić do nawrotu objawów najrozsądniej jest wprowadzać nowe produkty pod okiem dietetyka, naturopaty.
Zastosowanie owoców jest niezwykle korzystne w leczeniu niestrawności.
- Spłukują niestrawioną żywność, nagromadzony kał,
- Dostarczają witamin i minerałów,
- Przywracają zdrowie jelit do idealnego porządku.
- Owoce ze względu na dużą ilość naturalnie występującej wody, witamin i minerałów dokładnie oczyszczają wiele elementów ciała.
- Najlepszym spośród owoców na niestrawność jest cytryna. Sok z cytryny usuwa niestrawność, alkalizuje, neutralizuje szkodliwe substancje z żołądka, wzmacnia i pobudza zdrowy apetyt.
- Sok pomarańczowy jest kolejnym skutecznym środkiem spożywczym w przewlekłej niestrawności. Daje odpoczynek narządom trawiennym i dostarcza składników odżywczych w najłatwiejszej do przyswojenia formie, dodatkowo wzmacnia i poprawia apetyt. Tworzy także odpowiednie warunki do rozwoju przyjaznych bakterii w jelitach.
- Innym owocem pożytecznym w niestrawności są winogrona. Są lekkim pokarmem, który usuwa niestrawność i podrażnienie żołądka w krótkim czasie, a także łagodzi uczucie palenia. Dodatkowo są wysoko energetyczne.
- Również i ananas jest bardzo cennym owocem. Działa jako środek tonizujący w niestrawności i łagodzi wiele zaburzeń trawiennych z nią związanych. Co więcej, dzięki zawartym w nim enzymom, ułatwia trawienie białek.
(Dla najlepszego efektu należy spożywać pół szklanki soku ananasowego po posiłku)
Wyżej wymieniona FANTASTYCZNA CZWÓRKA silnie wpływa na prawidłową pracę przewodu pokarmowego i układu limfatycznego.
Cierpiący na niestrawność musi zawsze przestrzegać poniższych zasad dotyczących jedzenia:
- Nigdy nie jedz i nie pij. Wodę lub inne płyny należy przyjmować pół godziny przed i godzinę po posiłku. Zupy mleczne, maślankowe i warzywne są pokarmami w formie płynnej i mogą być spożywane z posiłkami.
- Nigdy nie spiesz się z posiłkiem. Jedz bardzo powoli i żuj swoje jedzenie tak dokładnie, jak to możliwe.
- Nigdy nie jedz do pełnego żołądka. Zawsze opuszczaj stół z poczuciem, że możesz jeść więcej.
- Nigdy nie siadaj do posiłku, czując się zmartwionym, zmęczonym, podekscytowanym lub w złym humorze
- uczucia czasowo paraliżują produkcję soków trawiennych.
- Nie jedz, jeśli brakuje Ci apetytu. W razie potrzeby pomiń nadchodzący posiłek, aż wróci prawdziwy apetyt.
- Nigdy nie gotuj warzyw, zawsze gotuj na parze.
- Nie mieszaj zbyt wielu potraw przy tym samym posiłku. Nigdy nie jedz razem surowych warzyw i surowych owoców, ponieważ wymagają one innego zestawu enzymów. Staraj się kategorycznie nie łączyć skrobii (ziemniaki) z białkiem (np. mięso).
Dodatkowo:
- Wprowadź do codziennej rutyny świadome oddychanie - 30 minut w ciszy tylko dla Ciebie, gdzie skupiasz się na prawidłowym i pełnym oddechu. Pomoże Ci to uspokoić układ nerwowy, poprawić trawienie i aktywować procesy regeneracyjne w organizmie.
- Lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie, golf i pływanie również pomagają trawić.
- Raz na dzień powinno się wykonać lewatywę w celu oczyszczenia toksycznych odpadów jelitowych. To naprawdę zmienia postać terapii.
- Doraźnie: naprzemiennie gorące i zimne kąpiele biodrowe - zmniejszają ból związany z niestrawnością.
- Pomocne jest także masowanie brzucha.
Dieta współczesnego, zestresowanego, żyjącego w pędzie człowieka jest coraz bardziej pełna śmieciowego i przetworzonego jedzenia.Taki model odżywiania wyraźnie obciążą organizm - sprawiając, że... Choroba wrzodowa charakteryzuje się bolesnymi ubytkami w ścianie żołądka, bądź dalszej części przewodu pokarmowego. Wielkość ubytków jest różna - od ziarnka pieprzu, małej pestki do nawet kilku... Język to silny i czuły mięsień odpowiadający nie tylko za mówienie, przełykanie, delektowanie się jedzeniem i piciem, ale także może nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Gdy jest różowy, sprężysty i wilgotny... Termin choroba niedokrwienna serca obejmuje grupę zespołów klinicznych powstających szczególnie w wyniku niewydolności tętnic wieńcowych w celu dostarczenia wystarczającej ilości krwi do serca.... Utrata włosów w bardzo młodym wieku stała się powszechnym problemem w dzisiejszych czasach. Na uwadze trzeba mieć nie tyle poszczególny objaw, jaki udało nam się dostrzec, ile fakt, że świadczy on o... Obecnie zaobserwować można wszędobylską nagonkę na cholesterol. I o ile po części można się z tym zgodzić, o tyle druga strona medalu wyjaśnia wszelkie wątpliwości dotyczące cholesterolu... Dna moczanowa, jak również artretyzm mają swój początek w nerkach. To właśnie tam zakwaszony mocz o niskim PH (5,3) powoduje wytrącanie się kamieni moczanowych... Stan zapalny skóry to zmiany występujące w wyglądzie naskórka, do których zaliczamy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy liszajec...