Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Słowo reumatyzm pochodzi od greckiego słowa "rheuma", które oznacza obrzęk. Choroba ta charakteryzuje się bólem mięśni i/lub stawów, co znacząco uprzykrza codziennie życie.

z13740110IEBol stawow od czasu do czasu moze zdarzyc sie ka

Opis

Reumatyzm dzieli się na wersję ostrą lub przewlekłą, która charakteryzuje się bólem i obrzękiem mięśni, więzadeł i ścięgien lub stawów.
Choroba ta jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania, niemniej jednak różni się ona stopniem zaawansowania i przyczynami, dlatego też u dwóch obcych sobie osób może pojawić się zupełnie inny rodzaj reumatyzmu.
Ogólnie rzecz biorąc reumatyzm można z grubsza podzielić na dwie klasy:

  • Jest to reumatyzm mięśni, który wpływa na mięśnie
  • Reumatyzm stawowy, który wpływa na stawy.

Odmiana mięśniowa jest jednak znacznie mniej powszechna niż ta, która oddziałuje na stawy.

Objawy

Początek ostrego reumatyzmu charakteryzuje się gorączką i szybkim pulsem z intensywnym bólem. W ostrym typie remumatyzmu mięśni tkanki stają się tak wrażliwe, że nawet niewielki ciężar ubrań nasila ból.

Ostry ból reumatyczny jest niezwykle bolesny, ale nie pozostawia trwałych wad, jeśli jest odpowiednio leczony. Przy niewłaściwym trybie leczenia może dojść do stanu przewlekłego.

Objawami przewlekłego reumatyzmu mięśni są bóle i sztywność dotkniętych nimi mięśni. Ból zwiększa się, gdy podejmuje się wysiłek, aby poruszyć te mięśnie.

Z kolei w przypadkach przewlekłego zapalenia stawów ból i sztywność odczuwane są w jednym lub kilku stawach ciała, z obrzękiem w większości przypadków.

Nieleczone zmiany reumatyczne mogą doprowadzić do trwałych deformacji.

Przyczyny

Główną przyczyną reumatyzmu jest zatruwanie krwi kwasem, co wynika z osłabionych mechanizmów samooczyszczania i ogólnego obniżenia witalności.
Mięso, biały chleb, cukier i oczyszczone zboża, od których współczesny człowiek jest najbardziej uzależniony, pozostawiają w systemie dużą ilość toksycznych odpadów kwaśnych. Te kwaśne odpady nie są neutralizowane z powodu braku wystarczającej ilości zasadowych soli mineralnych w jedzeniu. To zaburza równowagę kwasowo-zasadową w organizmie i wywołuje stan opisany jako kwasica.

Przy wysokiej „witalności: nadmiar kwasów jest sukcesywnie usuwany zanim osiągną one jakiekolwiek znaczące stężenie w organizmie.

Kiedy natomiast witalność kuleje, kwaśne odpady koncentrują się wokół stawów i struktury kostnej, gdzie stanowią podstawę reumatyzmu. Powodem, dla którego duże ilości kwaśnych odpadów gromadzą się w stawach jest w zasadzie wapno - o odczynie alkalicznym (stąd przyciąganie).

Co więcej, choroba nasila się w przypadku ekspozycji na zimną wodę. Mogą się do niej także przyczyniać zablokowane emocje i wywołane przez nie napięcia w organizmie - jest to ściśle związane z tłumieniem emocji takich jak: smutek, strach, zamartwianie się.

Leczenie

(W czasie leczenia, i nie tylko, wymogiem jest picie dużych ilości wody - min. 2 litry dziennie)

  1. W przypadku ostrego reumatyzmu należy podjąć się kilkudniowej diety/postu cytrusowego. W czasie postu ważnym krokiem jest oczyszczanie jelita grubego za pomocą lewatywy i/lub ziół przeczyszczających.
  2. Po zakończeniu fazy wstępnej, jaką jest post, wskazanym jest „przerzucić się” na restrykcyjną dietę oczyszczającą.
    Np. Do śniadania sok pomarańczowy lub grejpfrutowy, lunch może składać się z surowej sałatki z dowolnego warzywa w sezonie, z rodzynkami, suszonymi śliwkami, figami lub daktylami; a na kolację jeden lub dwa warzywa na parze, takie jak szpinak, kapusta, marchew, rzepa, kalafior, itp. Dodatkowo w ciągu dnia warto sięgnąć po kilka orzechów lub niektóre słodkie owoce. (NIE należy spożywać chleba, ziemniaków ani innych produktów bogatych w skrobię; w przeciwnym razie efekt diety zostanie utracony)
  3. Trzecim etapem (1 - Post, II - Dieta oczyszczająca, 3 - Zrównoważona dieta) jest rozpoczęcie dobrze zrównoważonej diety opartej na trzech podstawowych grupach żwyności, a mianowicie: nasionach, orzechach, ziarnach; warzywach i owocach.

  • W przypadku przewlekłego reumatyzmu chory powinien przejść na dietę owocową na okres czterech lub pięciu dni. W tym czasie powinien jeść trzy posiłki dziennie składające się ze świeżych, soczystych owoców, takich jak jabłka, winogrona, brzoskwinie, gruszki, pomarańcze, ananasy i grejpfruty. 
    Chory powinien przyjmować dojrzałe owoce i świeże warzywa.
    Żywność, której należy unikać to mięso, ryby, biały chleb, cukier, rafinowane płatki śniadaniowe, bogate, niestrawne i przetworzone produkty spożywcze, herbata, kawa, alkohol, sosy, marynaty i przyprawy.

Dodatkowe pomocne terapie:

  • Sok z surowych ziemniaków jest uznawany za doskonały środek spożywczy na reumatyzm.
    Jedna lub dwie łyżeczki soku wyciśniętego z przetartego surowego ziemniaka należy spożyć przed posiłkami. Pomoże to wyeliminować stan kwasowy i złagodzić reumatyzm.
  • Skórka ziemniaka jest również doskonałym lekarstwem na reumatyzm. Skóra jest wyjątkowo bogata w ważne sole mineralne, a woda, w której gotowano obierki, jest jednym z najlepszych leków na dolegliwości spowodowane nadmiarem kwasu w organizmie. Obierki ziemniaczane należy starannie myć i gotować przez kilka minut. Odwar należy następnie odcedzić, ostudzić i spożywać trzy lub cztery razy dziennie po szklance.
  • Seler to kolejny skuteczny lek na reumatyzm. Płynny ekstrakt z nasion jest silniejszy niż surowe warzywo. Ma również działanie tonizujące na żołądek i nerki. Pięć do dziesięciu kropli tego płynu należy przyjmować w gorącej wodzie przed posiłkami. Sproszkowane nasiona mogą być używane jako przyprawa.
  • Cytryny są również cenne, a sok z dwóch lub trzech cytryn może być spożywany każdego dnia.
  • Innymi pomocnymi metodami w leczeniu reumatyzmu jest stosowanie gorących okładów na zmienione chorobowo miejsca., korzystanie z łaźni parowej, suchego tarcia i kąpieli gąbczastej.
  • Gorące kąpiele z solą siarczanową są również korzystne i powinny być przyjmowane dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące w przypadku przewlekłego reumatyzmu, a następnie raz w tygodniu. Porażone części należy również kąpać dwa razy dziennie w gorącej wodzie zawierającej sól Epsom, po czym należy nałożyć trochę dobrej jakościowo oliwy z oliwek. 
  • Ostatnią, niemniej jednak fundametnalną kwestią, jest świadome oddychanie, świeże powietrze, szukanie skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Bez tych punktów nie sposób przejść dalej.

 


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Drożdżyca

Czysty układ pokarmowy z właściwą proporcją korzystnych i niszczycielskich bakterii, jest jednym z najważniejszych elementów do osiągnięcia stanu optymalnego i trwałego zdrowia. Zdrowy układ...

Przewlekłe zmęczenie

Chroniczne zmęczenie i nadmierna senność mogą być objawem poważnych zaburzeń w równowadze organizmu - od stanów zapalnych, poprzez przeciążenie centralnego układu nerwowego, aż po problemy w...

Niestrawność - zasady

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny...

Egzemy i stany zapalne skóry

Stan zapalny skóry to zmiany występujące w wyglądzie naskórka, do których zaliczamy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy liszajec...

Choroby serca

Termin choroba niedokrwienna serca obejmuje grupę zespołów klinicznych powstających szczególnie w wyniku niewydolności tętnic wieńcowych w celu dostarczenia wystarczającej ilości krwi do serca....

Obserwuj swój język

Język to silny i czuły mięsień odpowiadający nie tylko za mówienie, przełykanie, delektowanie się jedzeniem i piciem, ale także może nam wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Gdy jest różowy, sprężysty i wilgotny...

Astma

Astma jest chorobą powszechnie występującą. Co gorsza, ostatnie lata pokazują, że liczba osób borykających się z tą dolegliwością z biegiem czasu wzrasta. Chorzy cierpią na problemy z oddychaniem,...

Rośliny i zioła w walce z wirusami

Zioła przeciwwirusowe w przeciwieństwie do leków bazujących na syntetycznych substancjach wykazują niewielkie lub żadne skutki uboczne przy wysokiej skuteczności działania, co więcej - oddziałują na...

  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.