Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czysty układ pokarmowy z właściwą proporcją korzystnych i niszczycielskich bakterii, jest jednym z najważniejszych elementów do osiągnięcia stanu optymalnego i trwałego zdrowia. Zdrowy układ pokarmowy zamieszkuje ponad 400 różnych gatunków bakterii mających tysiące swoich odmian.

Delikatna równowaga między dwoma podstawowymi typami bakterii odpowiadających za florę bakteryjną, zostaje łatwo zakłócona przez użycie antybiotyków. (Warto mieć tutaj na uwadze, iż antybiotyki znajdują się także w mięsie hurtowo dostarczanym do popoularnych supermarketów).

10217918 Zrzutekranu2017 12 06o23.38.06

Jednym z najczęstszych skutków ubocznych takiej jawnej, bądź bardziej utajonej antybiotykoterapii jest nadmierny rozwój drożdzaków Candida albicans - naturalnych i niezbędnych mieszkańców naszych jelit.

Mylne jest przekonanie, że candida albicans są głównym wrogiem organizmu i dlatego powinno się je usunąć za pomocą wszelkich możliwych środków - od antybiotyków, po bardziej naturalne, silne olejki, które wybijając jednych, nie oszczędzają drugich. Takie działania są bardzo dalekie od prawdy.

Grzyby są jednymi z podstawowych mikroorganizmów żyjących w ciele człowieka. Określane są jako SAPROFITY, co oznacza, że rozkładają martwą, potencjalnie toksyczną tkankę - taką pełnią rolę.

JAKIE WNIOSKI Z TEGO?

Candida rozprzestrzeniana jest tylko po to, aby pomóc organizmowi strawić to, co nie zostało strawione i zalega w jelitach, bądź przedostało się do krwiobiegu i krąży po ciele. W ten sposób pomaga organizmowi uniknąć poważnego kryzysu toksyczności.

I tu podkreślam, grzyby z rodziny Candida albicans NIE CHCĄ szkodzić ciału. Problemy z ich nadmierną obecnością zazwyczaj znikają samoczynnie, w miarę jak organizm zaczyna się odtruwać.

ROLA GRZYBÓW CANDIDA

Drożdżaki z tej rodziny pomagają organizmowi w rozkładzie cukru. Co więcej, zajmują się tym, z czym ciało nie było w stanie sobie poradzić. Kiedy trawienie węglowodanow jest niepełne lub osłabione, możesz spodziewać się znacznego wzrostu liczby tych drobnoustrojów. W normalnych warunkach grzyby candida, które zamieszkują przeważnie na błonach śluzowych, są trzymane w ryzach przez probiotyczne tzn. "Korzystne" bakterie, takie jak Lactobacillus acidophilus i Bifido.

PRZYCZYNY PROBLEMÓW Z TRAWIENIEM WĘGLOWODANÓW

  • Kamienie żółciowe
  • Zanieczyszczona wątroba
  • Niedokwaszony żołądek
  • Mieszanie różnych produktów wymagających zupełnie innego sposobu trawienia
  • Jedzenie późnym wieczorem, kiedy siła trawienna jest najmniejsza
  • Opijanie się wodą, napojami w czasie posiłku
  • Nadmierny stres przed lub w czasie posiłku - znacznie osłabia procesy trawienne, co skutkuje wzdęciami, niestrawnością, gniciem resztek jedzenia w jelicie
  • Nadmiar emocji związanych ze strachem, lękiem, niepokojem, zamartwianiem się, złością

Kiedy nadmierna ilość ilość niestrawionych węglowodanów, szkodliwych odpadków oraz uszkodzonych lub martwych komórek są obecne w jelitach, zapotrzebowanie na destrukcyjne rodzaje drobnoustrojów (w przeciwieństwie do bakterii probiotycznych) wzrasta.

Antybiotyki, które zabijają określone mikroby, zabijają także probiotyczne bakterie w jelitach.
Produkcja drożdżaków przechodzi w tryb nadprodukcji i rozprzestrzeniają się one jak pleśń w całym przewodzie pokarmowym. To znacznie utrudnia aktywność enzymów, których zadaniem jest rozkładanie żywności - to z kolei mocno ogranicza trawienie. Pojawiają się wzdęcia, biegunki i wiele innych objawów. Tak wygląda antybiotykowe błędne koło.

EFEKTY NADMIERNEJ ANTYBIOTYKOTERAPII

  • zapalenie zatok, infekcje ucha,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwięszkenie masy ciała, zaparcia
  • zatrzymanie wody,
  • brak równowagi hormonalnej,
  • splątanie, depresję, bezsenność, niepokój, chroniczne zmęczenie,
  • zapalenie pochwy, męskich narządów płciowych, zwiększenie napięcia przedmiesiączkowego,
  • infecje dróg moczowych, infekcje pęcherza,
  • pleśniaki,
  • infekcje skóry i paznokci,
  • zapalenie spojówek,
  • problemy z nerkami, kamienie żółciowe,
  • zachcianki żywieniowe - zwłałszcza na słodkie

JAK ZDIAGNOZOWAĆ U SIEBIE GRZYBICĘ PO OBJAWACH?

1. Jeśli cierpisz na trzy lub więcej z niżej wymienionych objawów, mozesz cierpieć na przerost grzybów Candida Albicans:

Czujesz się napęczniały podczas posiłku lub tuż po jego zjedzeniu

Podczas jedzenia masz gazy

Masz refluks

Brak Ci jasności myślenia, jesteś senny lub masz bóle głowy

Często masz zapalenie zatok lub zapalenie ucha

Możesz odczuwać zmęczenie bez powodu

Zazwyczaj masz sucho w ustach

Twój wzrok często przechodzi z rozmytego do ostrego, a następnie z powrotem do rozmytego

Spada Ci poziom cukru we krwi, szczególnie w godzinach popołudniowych

Czujesz się roztrzęsiony, jeśli pominąłeś któryś z posiłków

Odczuwasz senność po posiłku

Pocisz się podczas snu

Często masz zaparcia, biegunkę lub obie dolegliwości

Masz anemię

Cierpisz z powodów wysypek skórnych

Masz grzybicę dłoni lub stóp

Masz powtarzające się infekcje narządów rodnych - zwłaszcza stref wilgotnych

Inne objawy to: krótkotrwała utrata pamięci, wahania nastroju, zawroty głowy, utrata równowagi, brak koordynacji, nadwrażliwość uszu (dzwonienie, swędzenie, płyn), śluz w kale, kapanie wydzieliny z nosa do gardła, częste przeziębienia, ucisk w klatce piersiowej, biały nalot na języku, nieświeży oddech, zaburzenia czynności tarczycy, depresja, chęć jedzenia słodyczy.

candidajęzyk
2. Test na wykrycie Candidy z użyciem śliny:

Po przebudzeniu rano, przepłukaj usta i weź szklankę świeżej wody. Uzbieraj w ustach nieco śliny i wypluj ją do szklanki. Obserwuj co się dzieje ze śliną w ciągu najbliższych 30 minut, zwłaszcza pierwszych kilku minut.
Jeśli cierpisz na infekcję drożdzakową, pojawi się przynajmniej jedna z reakcji, która to potwierdzi:

1) Pojawiają się nitki wychodzące od plwocin i sięgające w kierunki dna szklanki.

2) Zobaczysz dziwnie wyglądającą ślinę na dnie szklanki

3) W wodzie moją pojawić się mętne plamki zawieszone w płynie.

candida test szklanki

Jeśli w Twoim ciele przerost drożdzaków jest już znaczny, ten test da rezultat nawet jesli przeprowadzisz go w ciągu dnia.

Jak widać, problem z candidą to właściwie problem z całym orgnizmem. I naprawdę nie ma potrzeby podejmowania szalonych prób pokonania candidy antybiotykam czy dziwnymi, silnymi miksturami. Fakt, pomoże to zmniejszyć jej populację, ale jedynie na jakiś czas. Prawdziwa przyczyna w dalszym ciągu nie będzie wyeliminowana, co sprawi, że organizm na nowo POPROSI candidę o pomoc.

Typowa współczesna dieta, bazująca na śmieciowych produktach, które są bogate w cukier i tłuszcz, przyczynia się do dalszego rozprzestrzeniania Candidy.

Podobnie jak z większością innych chorób, drożdzyca jest jedynie składową kryzysu toksyczności oraz jedną z naturalnych reakcji organizmu, aby pozbyć się nagromadzonych toksyn i uduszonych, martwych komórek.

Candida rozprzestrzenia się wszędzie tam, gdzie trzeba „strawić” toksyny, tak więc... nie jest ona przyczyną, a objawem złego prowadzenia organizmu.
file light bulb yellow icon svg 2 

CO MOŻESZ ZROBIĆ?

Ograniczyć lub wyeliminować:

Produkty prozapalne, ciężkostrawne, przetworzone

Cukry proste, tłuszcze trans, słodycze, uwodornione oleje roślinne, margaryny,

Chipsy, krakersy, ciasta, drożdzówki, drożdże,

Ketchup, czekolada, owoce (z wyjątkiem bananów), alkohol, ocet, napoje sportowe, papierosy

Ograniczyć należy także mięso i ryby, które przy osłabionym układzie trawiennym nie są najlepiej trawione i dalej, w jelicie, zaczynają gnić -jeszcze bardziej „modyfikując” florę bakteryjną i rozsyłając nadtrawione resztki po ciele, co zmusza candidę do ruszenia za nimi w pogoń.

Po miesiącu wyrzeczeń dietetycznych, możesz przywrócić niektórych z wcześniej spożywanych pokarmów. Jeśli jednak pojawią się wzdęcia, oznaczać to będzie, że najprawdobonobniej nie są one częściej naturalnej diety dla Twojego typu ciała.
Oczyszczanie wątroby w takim przypadku jest bardzo wskazane. Tak długo, jak w wątrobie pozostają uwięzione kamienie żółciowe, ponowne zakażenie jest niemal gwarantowane, bez względu na to, jakich sposobów będziemy się łapać.


Gdy tylko źródło pożywienia (toksyczne odpady) zostaje ograniczone, drożdzaki wkrótce wycofują się do swoich pierwotnych miejsc zamieszkania i redukują swoją liczebność.

CENNE RADY

Dieta powinna składać się ze świeżych, nieprzetworzonych produktów: np. warzywa, ryż basmatki, proso, fasola, sałatki, ciasta ryżowego, owsianek, bananów.

Pij dużo świeżej wody i herbat ziołowych, które mają gorzki smak, np. Chaparral, zioła Idian Ojibwa, Lapacho

Naucz się radzić sobie ze stresem, nie przystępuj do jedzenia zestresowany

Dokładnie przeżuwaj każdy kęs

Nie popijaj jedzenia słodzonymi napojami. Jeśli musisz - popij odrobiną wody

Nie jedz późnym wieczorem

Nie rób prawdziwego szaleństwa na talerzu, nie mieszaj ze sobą różnych produktów

Oczyść swoje jelita i wątrobę!

Staraj się odbudowywać mikroflorę za pomocą soku z kiszonych buraków, kapusty lub probiotyków

Zwiększ podaż błonnika

Dołącz produkty przeciwzapalne

np. kwasy omega 3, olej lniany tłoczony na zimno, olej z rokitnika, czarnuszki,

DODATKOWO

Niezależnie od powyższego przyjmować 3x dziennie dobrej jakości tran, np. 3x po 2 tabletki Biomarine, bądź inne, dobre źródło kwasów tłuszczowych omega 3

Pić 2x dziennie szklankę soku z buraka przez miesiąc, który można wymieszać z sokiem z jabłek, marchwi. Taki sok musi postać koło godziny, aby mogły rozłożyć się wielocukry, co zapobiegnie wzdęciom.

*Bakterie probiotyczne i tran działają przeciwzapalnie oraz immunostymulująco, natomiast sok z buraka zawiera mnóstwo antyoksydantów, działa przeciwzapalne, odtruwa i wspomaga układ krwiotwórczy. Tego właśnie potrzebuje jelito w czasie swojej regeneracji.


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Cholesterol - cała prawda

Obecnie zaobserwować można wszędobylską nagonkę na cholesterol. I o ile po części można się z tym zgodzić, o tyle druga strona medalu wyjaśnia wszelkie wątpliwości dotyczące cholesterolu...

Astma

Astma jest chorobą powszechnie występującą. Co gorsza, ostatnie lata pokazują, że liczba osób borykających się z tą dolegliwością z biegiem czasu wzrasta. Chorzy cierpią na problemy z oddychaniem,...

Egzemy i stany zapalne skóry

Stan zapalny skóry to zmiany występujące w wyglądzie naskórka, do których zaliczamy: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik, łojotokowe zapalenie skóry czy liszajec...

Wrzody żołądka i dwunastnicy

Choroba wrzodowa charakteryzuje się bolesnymi ubytkami w ścianie żołądka, bądź dalszej części przewodu pokarmowego. Wielkość ubytków jest różna - od ziarnka pieprzu, małej pestki do nawet kilku...

Co wzmocni detoksykację?

Dieta współczesnego, zestresowanego, żyjącego w pędzie człowieka jest coraz bardziej pełna śmieciowego i przetworzonego jedzenia.Taki model odżywiania wyraźnie obciążą organizm - sprawiając, że...

Łysienie - co robić?

Utrata włosów w bardzo młodym wieku stała się powszechnym problemem w dzisiejszych czasach. Na uwadze trzeba mieć nie tyle poszczególny objaw, jaki udało nam się dostrzec, ile fakt, że świadczy on o...

Niestrawność - zasady

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan żołądka, w którym soki trawienne są nieprawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny...

Drożdżyca

Czysty układ pokarmowy z właściwą proporcją korzystnych i niszczycielskich bakterii, jest jednym z najważniejszych elementów do osiągnięcia stanu optymalnego i trwałego zdrowia. Zdrowy układ...

  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.