Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Surowcem leczniczym są głównie kwiaty i owoce, ale również liście, kora i korzenie.

Jagody bzu warto zbierać jesienią, gdy są już dojrzałe (fioletowoczarne), można następnie przygotować z nich soki, syropy, wina, a także napary.

Bez czarny wykazuje działanie moczopędne, napotne, regulujące przemianę materii, a także przeciwgorączkowe i ściągające.

Wykorzystywany jest przy takich dolegliwościach jak: grypa, gorączka, zapalenie gardła, angina, schorzenia nerek i pęcherza, bóle stawowe i mięśniowe.

Zastosowanie:

Napar z kwiatów - Łyżkę stołowa kwiatów zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na 15 minut pod przykryciem, po czym odcedzić.

Pić 3-4 razy dziennie po szklance przy przeziębieniach, gorączce lub zwiększeniu wydzielania moczu.

Odwar z korzeni - 3-5 łyżek stołowych korzeni bzu czarnego zalać zimną wodą i zagotować. Przykładać w postaci okładów na chore miejsca.

Okłady i przemywanie - bez czarny stosowany jest zewnętrznie w przypadku oparzeń, zapalenia spojówek, zapaleń skóry, wypryskach.

Odwar z owoców - 1-2 łyżki owoców zalewamy szklanką wody, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na małym ogniu przez 5 minut i odstawiamy do wystygnięcia. Po przecedzeniu sok nadaje się do spożycia.

Pijemy 1/3 lub 1/2 szklanki dziennie jako środek moczopędny, pomocny przy reumatyzmie, chorobach zakaźnych, schorzeniach skóry, a także działa łagodnie przeczyszczająco.

Sok z owoców - Surowe owoce miksujemy, przecieramy przez sito, słodzimy (30 dag cukru na litr soku, kwestia gustu) i przelewamy do starannie umytych butelek, by następnie poddać go pasteryzacji.

Butelki wstawiamy do garnka z wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 20-30 minut. Sok pijemy 2-3 razy dziennie po 1-2 łyżek przy takich dolegliwościach jak grypa, migrena, rwa kulszowa, przeziębienie, nerwobóle.

Powidła - owoce bzu czarnego gotujemy z miodem do momentu aż zgęstnieją. Stosować można w postaci smarowidła na kanapki, a także do herbaty w celu pobudzenia przemiany materii.

Świetnie się komponują z czarnymi jagodami.

Prewencyjnie: w momencie kiedy wiemy, że „coś nas bierze”, należy położyć się do łóżka, dobrze ogrzać i wypić kilka szklanek herbaty z kwiatów bzu.


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Jałowiec pospolity

Jagody jałowca działają moczopędnie, dezynfekują drogi moczowe, a także pomagają w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia. Co więcej, zwiększają one wydzielanie soku...

Babka zwyczajna i lancetowata

Najskuteczniejsze w zwalczaniu czerwonki, chociaż jej dobroczynnego działania doświadczyć można przy wielu innych dolegliwościach. Stosowana jest przy schorzeniach dróg oddechowych, rzucaniu...

Głóg

Roślina posiada działanie nasercowe, przeciwskurczowe i uspokajające. Stosuje się go przy wahaniach ciśnienia krwi, łagodnych lękach związanych z biciem serca, nadciśnieniu i bezsenności. Napar...

Biedrzeniec anyż

Posiada działanie wykrztuśne, wiatropędne, mlekotwórcze i przeciwskurczowe. Stosuje się go we wzdęciach, kolkach żołądka i jelit, zawrotach głowy, schorzeniach dróg oddechowych (głównie przy dużej...

Chmiel zwyczajny

Szyszki chmielu działają uspokajająco, poprawiają trawienie, a także regulują przemianę materii. Zaleca się go w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, osłabieniu psychicznym, zaburzeniach...

Piołun

W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno liście, jak i ziele. Roślina wykazuje działanie wzmagające apetyt, poprawia przyswajanie pokarmów, ma działanie rozkurczowe w przewodzie pokarmowym, a...

Kozłek lekarski

O jego cennych właściwościach leczniczych świadczy już jego sama łacińska nazwa „mleriana”, które pochodzi od słowa valere - być zdrowym...

Borówka czernica

Liście obniżają poziom cukru we krwi, mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne - zwłaszcza w przewodzie pokarmowym. Czernica stosowana jest głównie w zaburzeniach przewodu pokarmowego,...

  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.