W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno owoce, jak i liście.
Liście obniżają poziom cukru we krwi, mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne - zwłaszcza w przewodzie pokarmowym.
Czernica stosowana jest głównie w zaburzeniach przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, czy problematycznych biegunkach, zapaleniach pęcherza i dróg moczowych.
Zewnętrznie znajduje ona zastosowanie w zapaleniach gardła, czy owrzodzeniach jamy ustnej.
Kurację liśćmi należy stosować nie dłużej niż 2-3 tygodnie, gdyż ich przedawkowanie może być groźne dla zdrowia. Przed kuracją porada lekarska jest wskazana.
Zastosowanie
Odwar z liści - płaską łyżkę suszonych liści zalać szklanką wody, następnie doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem
do 5 minut.
Pić należy 3x dziennie po pół szklanki pomiędzy posiłkami przeciwko biegunce lub zakażeniom układu moczowego.
Odwar z owoców - 1-2 płaskie łyżki suszonych owoców zalać szklanką wody i na wolnym ogniu gotować 5 minut pod przykryciem.
Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki w kłopotach z krążeniem, przeciwko wewnętrznym zakażeniom i nieżytom. Stosować można także w przypadku anginy, bądź zapalenia gardła - w postaci płukanki.
Nalewka z czarnych jagód - 2-3 pełne garście świeżych owoców borówki czernicy, zalać 45% wódką lub spirytusem. Następnie odstawić i pić po miesiącu lub dwóch. Im dłużej stoi - tym większe działanie nalewki. 20-30 kropli na wodzie 3x dziennie.
Jagody można także wykorzystać do domowej produkcji soku.
Kwiaty tej rośliny działają wykrztuśnie, przeciwskurczowo, osłaniająco i napotnie. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka, astma oskrzelowa. Przeciwdziałają one także... Zioło wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, regulując dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek wyraźnie poprawia trawienie, działa wiatropędnie, lekko... Posiada działanie wykrztuśne, wiatropędne, mlekotwórcze i przeciwskurczowe. Stosuje się go we wzdęciach, kolkach żołądka i jelit, zawrotach głowy, schorzeniach dróg oddechowych (głównie przy dużej... Szyszki chmielu działają uspokajająco, poprawiają trawienie, a także regulują przemianę materii. Zaleca się go w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, osłabieniu psychicznym, zaburzeniach... Polecany jest do stosowania w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, bólach głowy, nadpobudliwości, w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, biegunkach, zaparciach, schorzeniach wątroby i... Najskuteczniejsze w zwalczaniu czerwonki, chociaż jej dobroczynnego działania doświadczyć można przy wielu innych dolegliwościach. Stosowana jest przy schorzeniach dróg oddechowych, rzucaniu... Cebula jest powszechnie znaną i hodowaną w ogrodach jarzyną. Działa bakteriobójczo, przeciwkaszlowo. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, astma, koklusz), zaburzeniach... Jagody jałowca działają moczopędnie, dezynfekują drogi moczowe, a także pomagają w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia. Co więcej, zwiększają one wydzielanie soku...