Szyszki chmielu działają uspokajająco, poprawiają trawienie, a także regulują przemianę materii. Zaleca się je w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, osłabieniu psychicznym, zaburzeniach trawienia, a także przy chorobach wątroby i nocnym moczeniu. Co więcej, chmiel zmniejsza także popęd płciowy.
Zastosowanie
Napar z szyszek - łyżkę suszonych szyszek zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić na 15 minut pod przykryciem i pić 2-3x dziennie po szklance, 30-40 minut przed posiłkiem. Napar działać będzie rozkurczowo i uspokajająco, dodatkowo poprawi trawienie i wchłanianie.
Płukanka do włosów - 2 łyżki szyszek chmielowych wymieszać z łyżką kwiatów rumianku. Następnie zalać litrem wody i gotować pod przykryciem na wolnym ogniu 15 minut. Wywar podzielić na dwie części. Pół litra do zmoczenia i włosów i wymasowaniu skóry głowy (odczekać 5 minut). Kolejne pół wymieszane z wodą służy do płukania włosów.
Płukanka przeciwdziała łupieżowi i nadmiernego wydzielaniu się łoju. Skuteczna jest także przy wypadaniu włosów.
Roślina ta poprawia łaknienie, jest skuteczne przy braku apetytu, zaburzeniach trawienia, chorobie reumatycznej, kamicy moczowej, a także kamicy żółciowej. Jest jednym z najlepszych środków... Chrzan wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwreumatyczne. Zalecany jest przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Skuteczny jest także w postaci okładów w chorobach reumatycznych, bólach... Zioło wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, regulując dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek wyraźnie poprawia trawienie, działa wiatropędnie, lekko... Posiada działanie wykrztuśne, wiatropędne, mlekotwórcze i przeciwskurczowe. Stosuje się go we wzdęciach, kolkach żołądka i jelit, zawrotach głowy, schorzeniach dróg oddechowych (głównie przy dużej... Jagody jałowca działają moczopędnie, dezynfekują drogi moczowe, a także pomagają w likwidowaniu obrzęków spowodowanych niedomaganiem nerek lub krążenia. Co więcej, zwiększają one wydzielanie soku... Czosnek wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi, bakteriobójcze, wykrztuśne, a także poprawiające trawienie. Stosowany jest przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, przewlekłych nieżytach... O jego cennych właściwościach leczniczych świadczy już jego sama łacińska nazwa „mleriana”, które pochodzi od słowa valere - być zdrowym... Surowcem leczniczym są zarówno liście, jak i pączki. Brzoza stosowana jest w chorobach nerek, obrzękach, białkomoczu i zatrzymaniu moczu, a także schorzeniach dróg żółciowych. W medycynie ludowej...