Ziele dziurawca wykazuje działanie wielokierunkowe, zostało ono także obwołane w historii wszechlekiem. Roślina ta znalazła zastosowane w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, początkowej kamicy żółciowej, w osłabieniu czynności wątroby, kamicy nerkowej, a także w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeń przewodu pokarmowego, psychoz i stanów nerwicowo-depresyjnych, bezsenności, chorobach skóry i trudno gojących się ran.
Dziurawiec pobudza trawienie, działa żółciopędnie, kojąco i reguluje przemianę materii.
Zastosowanie
Napar z ziela - płaską łyżkę stołową rozkruszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i parzyć przez 15 minut. Pić 2-3x dziennie przed lub po posiłku albo chwilę przed snem jako środek wyciszający.
Wywar z ziela - 2 łyżki stołowe gotować przez 5 minut na wolnym ogniu w 0,5l wody. Przecedzić wywar i przelać do termosu. Pić 2-3x dziennie przed jedzeniem.
Zimny wyciąg wodny - 2 łyżki ziela zostawić na 6-9 godzin w 0,5l zimnej wody. Wyciąg przecedzamy i pijemy ciepły w ciągu dnia.
Nalewka - 100 gramów ziela zalać 0,5ll 70% spirytusu i odstawić na 8-40 dni w ciemne miejsce. Uzyskaną nalewkę pić po 20-30 kropli 2-3x dziennie w kieliszku wody przed jedzeniem. Nadaje się także do wcierana w obolałe stawy i korzonki.
Wyciąg olejowy - 1 część świeżych kwiatów zalać 10 częściami oleju słonecznikowego (lub innego roślinnego) i pozostawić w słoiku przez 4 tygodnie w suchym, nasłonecznionym miejscu. Olejek stosujemy zewnętrznie w leczeniu wszelkich oparzeń, ran, wrzodów, stanów zapalnych stawów i artretyzmu.
W ziołolecznictwie wykorzystywane są zarówno liście, jak i ziele. Roślina wykazuje działanie wzmagające apetyt, poprawia przyswajanie pokarmów, ma działanie rozkurczowe w przewodzie pokarmowym, a... O jego cennych właściwościach leczniczych świadczy już jego sama łacińska nazwa „mleriana”, które pochodzi od słowa valere - być zdrowym... Surowcem leczniczym są głównie owoce i kwiaty. Jarzębina posiada działanie moczopędne oraz ściągające. Stosuje się ją w stanach niedoborów witaminowych, w schorzeniach nerek, piasku nerkowym, kolce... Cebula jest powszechnie znaną i hodowaną w ogrodach jarzyną. Działa bakteriobójczo, przeciwkaszlowo. Stosuje się ją w schorzeniach dróg oddechowych (nieżyt oskrzeli, astma, koklusz), zaburzeniach... Roślina posiada działanie nasercowe, przeciwskurczowe i uspokajające. Stosuje się go przy wahaniach ciśnienia krwi, łagodnych lękach związanych z biciem serca, nadciśnieniu i bezsenności. Napar... Chrzan wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwreumatyczne. Zalecany jest przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Skuteczny jest także w postaci okładów w chorobach reumatycznych, bólach... Roślina posiada działanie przeciwkrwotoczne, poprawiające trawienie i przeciwskurczowe. Krwawnik stosowany jest w schorzeniach przewodu pokarmowego, jak krwotoki z żołądka i jelit, złe trawienie, choroby... Polecany jest do stosowania w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności, bólach głowy, nadpobudliwości, w zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego, biegunkach, zaparciach, schorzeniach wątroby i...