Koper włoski uchodził przed wiekami za ziele o wszechstronnym zastosowaniu leczniczym. Podstawową substancją czynną jest olejek lotny i flawonoidy. Zioło reguluje trawienie, działa wiatropędnie, rozkurczowo, wykrztuśnie i mlekopędnie.
Zastosowanie
Napar z owoców - łyżkę zmielonych owoców kopru zalać szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Po przecedzeniu pić 2-3x dziennie po pół szklanki (dzieci kilka razy dziennie łyżeczką) po posiłkach. Reguluje procesy trawienne, wzmaga apetyt i przeciwdziała schorzeniom górnych dróg oddechowych.
Wino koprowe - 2 łyżki zmielonych owoców zalać 1/2 szklanki wrzątku i przez 2-3 minuty gotować na małym ogniu. Następnie odstawić na pół godziny pod przykryciem, przecedzić i powstały napar wlewamy do białego wina. Po kilku dniach leżakowania,
pijemy kieliszek wina koprowego przy obfitych posiłkach w celu pobudzenia trawienia.
Proszek z owoców - 2-3 łyżki stołowe sproszkowanych owoców zażywać z mlekiem, cukrem lub miodem we wzdęciach i kolkach jelitowych.
Zioło wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych, regulując dopływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy. Kminek wyraźnie poprawia trawienie, działa wiatropędnie, lekko... Czosnek wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi, bakteriobójcze, wykrztuśne, a także poprawiające trawienie. Stosowany jest przy zaburzeniach przewodu pokarmowego, przewlekłych nieżytach... Chrzan wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwreumatyczne. Zalecany jest przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Skuteczny jest także w postaci okładów w chorobach reumatycznych, bólach... Liście obniżają poziom cukru we krwi, mają działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne - zwłaszcza w przewodzie pokarmowym. Czernica stosowana jest głównie w zaburzeniach przewodu pokarmowego,... Roślina posiada działanie przeciwkrwotoczne, poprawiające trawienie i przeciwskurczowe. Krwawnik stosowany jest w schorzeniach przewodu pokarmowego, jak krwotoki z żołądka i jelit, złe trawienie, choroby... Koper włoski uchodził przed wiekami za ziele o wszechstronnym zastosowaniu leczniczym. Podstawową substancją czynną jest olejek lotny i flawonoidy. Zioło reguluje trawienie, działa wiatropędnie,... O jego cennych właściwościach leczniczych świadczy już jego sama łacińska nazwa „mleriana”, które pochodzi od słowa valere - być zdrowym... Surowcem leczniczym są zarówno liście, jak i pączki. Brzoza stosowana jest w chorobach nerek, obrzękach, białkomoczu i zatrzymaniu moczu, a także schorzeniach dróg żółciowych. W medycynie ludowej...