•  

    2

  •  

    3

WYLECZ SIĘ ŻYWIENIEM!


Jeśli Twoim problemem jest nadmiar śluzu w organizmie - często masz mokry katar i kaszel, uczucie ociężałości, zamglenia umysłu, czy gruby nalot na języku, przeczytaj proszę ten artykuł...

sluzbooger

Jeśli Twoim problemem jest nadmiar śluzu w organizmie - często masz mokry katar i kaszel, uczucie ociężałości, zamglenia umysłu, czy gruby nalot na języku, przeczytaj proszę ten tekst.

Śluz jest wydzieliną fizjologiczną, produkowaną przez nasz organizm w celach ochronnych. Co warto wiedzieć - w naturze istnieją również produkty, które w czasie trawienia wytrącają dodatkowy śluz - niefizjologiczny, choć o podobnej naturze, co ten nasz - fizjologiczny.

Jednakże śluz (jako "całość") ma zdolność do akumulowania się w ciele w wyniku niewłaściwego, często nadmiarowego sposobu odżywiania. W przypadku kiedy układ pokarmowy nie jest w stanie poradzić sobie z prawidłowym strawieniem dostarczonego pokarmu - wspomnianej już wydzieliny zaczyna zbierać się zbyt wiele, co wyraźnie zaburza pracę ludzkiego organizmu.

To zjawisko może zostać spotęgowane przez emocje - choć wielu zdaje się nie łączyć aspektu emocjonalnego z trawieniem, to jednak z perspektywy ciała ma to duże znaczenie.

Nadmiar emocji, takich jak: zamartwianie się, rozmyślanie, smutek, czy złość nadmiernie aktywują współczulną część układu nerwowego, odpowiedzialną za reakcje stresowe.

Problem polega na tym, że kiedy ciało skupia się na reakcjach związanych z "walką lub ucieczką", zdecydowanie mniejszą wagę przykłada do trawienia, czy też regeneracji. Tworzy to nam sytuację, w której zaczynamy gorzej trawić, a tym samym - z dostarczanego pożywienia mamy więcej problemów, niż pożytku. 

Śluz współcześnie zdaje się być kojarzony jedynie z przeziębieniem, czy kaszlem. Nic bardziej mylnego - jego obecność w nadmiarze może powodować także wiele innych schorzeń, czy dolegliwości, na których medycyna zachodnia nie znajduje sensownego wytłumaczenia, ani też leczenia.

nose.sluz

Takie osoby doświadczają rozmaitych objawów, lecząc się przy tym latami, często bez większego rezultatu - ponieważ nie zdają sobie sprawy z istoty problemu.

Jakich objawów możesz doświadczać?

-- podkrążone, zasinione oczy

-- ucisk w klatce piersiowej

-- uczucie ciężkich nóg, skurcze

-- obrzęki; twarzy, ciała

-- choroby stawów, artrozy, reumatyzm

-- chrząkanie, odpluwanie, przewlekły kaszel

-- uczucie obrzęku, ciała obcego w krtani

-- brak pragnienia

-- nudności, brak apetytu

-- ociężałość, zmęczenie w ciągu dnia

-- bezsenność, zaburzenia snu w nocy

-- kołatanie serca, stany lękowe

-- osłabienie zdolności umysłowych

-- drażliwość psychiczna, niepokój

-- zawroty głowy, uczucie zamroczenia

-- sucha skóra lub tłusta, wilgotna, egzemy

-- odgłos przelewania w jelitach

-- kleisty, śluzowaty stolec

-- suchość jamy ustnej, języka

-- sucha skóra lub tłusta, wilgotna, egzemy

-- kaszaki, grudki podskórne, cellulit

   

Popularne produkty śluzotwórcze:

-- banany

-- słodycze

-- rafinowany cukier

-- pszenica i produkty z białej mąki

-- zimne i surowe jedzenie

-- mleko i przetwory mleczne

-- przetworzona żywność

-- syrop glukozowo-fruktozowy

-- nadmiar skrobi i białka

Samo spożywanie powyższych produktów nie gwarantuje, że wystąpi u nas "nadmiar śluzu". Ta sytuacja zwykle musi być podsycana jedzeniem w stresie/emocjach, czy też przejadaniem się/jedzeniem ponad swoje możliwości trawienne.

Szczególnie wartym zaznaczenia błędem żywieniowym jest spożywanie obfitych i ciężkich kolacji - czyli w czasie, kiedy organizm przechodzi na tryb nocnego oczyszczania, minimalizując swoją siłę trawienną.

Innymi słowy - śluz powstaje nie tylko z określonych produktów, ale także z wyuczonych nawyków żywieniowych - w tym przypadku tych niewłaściwych, które na co dzień mogą przeciążać wiele procesów zachodzących w organizmie.

Nadmiar jedzenia kwasotwórczego i śluzotwórczego przy jednoczesnym niedoborze produktów o charakterze zasadotwórczym jest główną przyczyną problemów ze zdrowiem i "nadmiarem śluzu".

Dobrym przykładem zdrowego odżywiania jest Okinawa. To miejsce, gdzie żyje najwięcej stulatków.

Dieta miejscowej ludności nieco odbiega od zachodniego sposobu żywienia - świetnie wykorzystuje potencjał zarówno produktów odżywczych (kwasotwórczych), jak i tych zasadotwórczych (regulujących).

--- Dodatkowo ściśle przestrzegają zasady "hara haci bu" - czyli jedz na 80% (Gdy czujesz się prawie syty, ale zmieściłbyś jeszcze kilka kęsów, przestań jeść, to ten moment) 

--- Ich dieta w większości składa się z kasz, warzyw, ryb, okazjonalnie mięsa, ryżu i warzyw strączkowych. Mają również swoje regionalne słodycze - innymi słowy stosują dietę różnorodną. 

--- Około 70-80% ich jadłospisu pochodzi ze świata roślin, natomiast pozostałe 20-30 procent uzupełniają produktami odżywczymi, kwasotwórczymi - np. mięso, ryby.

sluz 

Praktykując taki sposób odżywiania dostarczają zarówno niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu, czy regeneracji, jak również nie utrudniają naturalnych mechanizmów oczyszczania, które maksimum swojej aktywności wykazują późnym wieczorem i nocą. 

Badania Makoty Suzukiego wykazały również, że:

--- Mieszkańcy Okinawy spożywają średnio jedną trzecią cukru w porównaniu z pozostałymi regionami Japonii, co sugeruje, że słodycze o wiele słabiej zakorzeniły się w ich nawykach żywieniowych.

---Podobnie wygląda spożycie soli – dziennie używają jej do posiłków 7 g czyli prawie o połowę mniej niż reszta Japończyków (przeciętnie 12 g). Tu warto zaznaczyć, że sól jest nam niezbędna do życia, ale powinna być dobrej jakości - czyli nierafinowana/nieoczyszczona.

--- Przyjmują mniej kalorii dziennie: 1785, w porównaniu do średniej, która w pozostałych regionach Japonii wynosi 2068. Co ciekawe, nieduża liczba spożytych kalorii jest cechą wspólną wszystkich pięciu niebieskich stref. (miejsc, gdzie występuje najwięcej przypadków długowieczności; są to: Okinawa, Sardynia, Loma Linda w Kalifornii, kostarykański półwysep Nicoya i grecka Ikaria).

Pamiętaj!

  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.