logo

Obecnie niemalże każdy z nas wpadł w wir liczenia kalorii. Nie uważam, że jest to coś złego, jednakże to nie kalorie świadczą o biodostępności tego, co zjemy, a właśnie gęstość odżywcza...

Po krótce wyjaśnię czym jest gęstość odżywcza i jakich dokonywać wyborów, aby spożywać żywność funkcjonalną - czyli taką, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści dla zdrowia.

Gęstość odżywczą

Określa wartość odżywczą pokarmu przypadająca na wartość kaloryczną. Innymi słowy, banan, ze względu na zawartość wielu związków, ma większą gęstość odżywczą niż smażone frytki, które posiadają jedynie kalorie. Kalorii mogą mieć tyle samo, niemniej jednak ich działanie na organizm będzie zgoła inne. Dlatego też kalorie nie powinny być kwestią najważniejszą podczas diet, bowiem kaloria-kalorii nie równa.

Spożywanie żywności bogatej w witaminy, minerały, makro i mikroelementy, błonnik, przeciwutleniacze, enzymy, substancje aktywne i inne związki temu podobne, sprawia, że w naszym organizmie może dochodzić do masy procesów, przemian biochemicznych, aktywowania szlaków metabolicznych, sprawnego zarządzania gospodarką cukrów, białek i tłuszczów. 

Dla organizmu najważniejszym aspektem do spełnienia jest dostarczenie mu niezbędnych składników odżywczych (wyżej wymienione). Jeśli jednak proporcja między nimi zostanie zachwiana to nawet przy "wyliczonym" kalorycznym zapotrzebowaniu pewne procesy (np. odchudzanie, spalanie tkanki tłuszczowej) nie zostaną przeprowadzone prawidłowo. Niewłaściwy sposób żywienia bezpośrednio przyczynia się do poważnych niedoborów i toksemii organizmu, co w efekcie w dalszej perspektywie prowadzi do wielu współczesnych chorób, czy nieprzyjemnych dolegliwości.

Odżywcza żywność, którą potocznie nazywa się żywnością funkcjonalną, znacząco wpływa na oczyszczanie organizmu z toksyn, a także odżywia go w najbardziej efektywny sposób.

Mądre łączenie produktów żywnościowych wpływa na to jak wchłaniamy, wyglądamy, czy czujemy się. I tak połączenie węglowodanów z błonnikiem, jak np. banan zblendowany z jarmużem, zapewni wysokojakościowy posiłek o dużej gęstości odżywczej.

Poniżej przedstawiam listę najbardziej odżywczej żywności:

Jarmuż 1000 Melon 100 Mleko 36

Kapusta pastewna

1000 Fasola czerwona 100 Orzechy włoskie 34
Kapusta bok chov 824 Bataty 83 Winogrona 31
Szpinak 739 Fasola czarna 83 Ziemniaki 31
Kapusta właściwa 715 Pestki slonecznika 78 Banany 30
Kapusta pekińska 704 Jabłka 76 Orzechy nerkowca 27
Brukselka 672 Brzoskwienia 73 Pierś z kurczaka 27
Boćwinka 670 Zielony groszek 70 Jaja 27
Rukola 559 Wiśnie 68 Masło arachidowe 26
Kapusta głowiasta 481 Siemię lniane 65 Chleb razowy pszenny 25
Sałata rzymska 389 Ananas 64 Ser feta 21
Brokuł 376 Ciecierzyca 57 Mleko pełne 20
Sok marchwiowy 344 Owsianka 53 Wołowina mielona 20
Kalafior 295 Pestki dyni 52 Makaron biały 18
Zielona papryka 259 Mango 51 Pieczywo białe 18
Karczochy 244 Ogórek 50 Sok jabłkowy 16
Marchew 240 Soja 48 Ser żółty szwajcaria 15
Szparagi 234 Pistacje 48 Jogurt chydy 14
Truskawki 212 Kukurydza 44 Chipsy ziemniaczane 11
Sok z granatu 193 Brązowy ryż 41 Ser żółty 10
Pomidor 164 Łosoś 39 Lody waniliowe 9
Borówki 130 Migdały 38 Frytki 7
Sałata lodowa 110 Krewetki 38 Ultenione oleje 2
Pomarańcze 109 Awokado 37 Cola 0
Soczewica 100 Tofu 37 Słodycze 0

(W tabeli nie zostały uwzględnione wszystkie produkty dostępne na rynku, niemniej jednak sama w sobie pokazuje pewną zależność między zielonymi warzywami, a produktami wysokokalorycznymi.)

I tak oto widać, że warzywa o ciemnozielnych liściach przodują w zawartości mikroskładników.

Nie zapewniają one jednak optymalnej ilości kalorii, dlatego aby stworzyć super-posiłek łączy się je z innymi, bardziej kalorycznymi produktami.

Przykładowe dobre połączenia:

  • banan zblendowany ze szpinakiem/jarmużem
  • kasze z warzywami
  • ryż z warzywami
  • pierś z kurczaka z garścią ryżu i zielonymi warzywami
  • zupy warzywne z ryżem/kaszą/dobrym makaronem
  • kanapka warzywna z chleba na zakwasie i przyprawami
  • jaja na twardo z majonezem i sałatką z rukoli, pomidora i serem feta

Dania te zawierają dobrej jakości węglowodany, białka, tłuszcze, mnóstwo związków chemicznych i błonnik, która pozytywnie wpływa na proces trawienia, wchłanianie i oczyszczanie organizmu.

Ważne jest w takim przypadku równoważenie sił na talerzu.

Aby cieszyć się zdrowiem, powinniśmy odejść od postrzegana jedzenia jako cyferek w jednostce kcal lub, co gorsza, kilogramów na wadze. Żywność, jaką się raczymy, musi być przede wszystkim odżywcza. Można być niedożywionym będąc na wysokokalorycznej diecie, jak i odżywionym na diecie redukcyjnej. To właśnie o gęstość pożywienia w tym wszystkim chodzi.

Żmudne liczenie kalorii często wywołuje w nas niepotrzebny stres i uczucie strachu przed jedzeniem. Co więcej, prowadzi do niedożywienia i utraty cennej masy mięśniowej, aniżeli tkanki tłuszczowej.

Źle przygotowana dieta, która zakłada jedynie zgodność kalorii przyczyni się do obniżenia nastroju, pogorszenia stanu cery, osłabienia, cenności, zaburzeń hormonalnych, czy też większą podatnością na choroby. 
A nie o to w tym chodzi. Jedzenie ma nas odżywiać i leczyć, nie katować. Pamiętajcie - kaloria kalorii nierówna.

Najbliższym sposobem żywienia, który świetnie obrazuje w praktyce właściwy dobór produktów, jest dieta joginów, dieta satwiczna.

Składa się ona z ziaren, pestek, świeżego mleka i jego wyrobów, orzechów, roślin strączkowych, warzyw i owoców, bulw, soków i sezonowych ziół. Jedzenie satwiczne dostarcza organizmowi dużo energii, niweluje zmęczenie i wpływa na wytrzymałość.

Podobnych efektów możemy się spodziewać na diecie wysokotłuszczowej, jednakże żywność wchodząca w jej skład opiera się głównie na mięsie i tłustych produktach, co dla wielu bywa barierą nie do przeskoczenia.

Żywność o dużej gęstości odżywczej jest tym, czego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania - i to na tym powinna opierać się nasza dieta, nie na kaloriach. 

Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w ułożeniu indywidualnego planu żywieniowego, dołączeniu sprawdzonych metod leczniczych, ziół a także sposobów radzenia sobie ze stresem z pomocą których:

  • zniwelujesz przyczynę, a tym samym usuniesz wszelkie objawy
  • zregenerujesz organizm, tym samym pozwalając mu uzdrowić się także z wielu innych dolegliwości
  • przywrócisz optymalną wagę ciała, pozbywając się problemów zdrowotnych związanych z niewłasciwą wagą

Skontaktuj się ze mną! 

(Przejdź do: Konsultacje)

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.