Ciągłe zmęczenie i senność to zmora niejednego człowieka. U większości za silne wyczerpanie odpowiedzialny jest kiepski sen i przepracowanie.

 

Jednakże w wielu przypadkach chroniczne zmęczenie i nadmierna senność może być objawem poważnych zaburzeń w równowadze organizmu - od stanów zapalnych, poprzez przeciążenie centralnego układu nerwowego, aż po problemy w prawidłowym, funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

58950126 663779754074384 3297960869538824192 n

Zaczynamy wówczas doświadczać: braku motywacji i energii, stanów depresyjnych, a także ogólnej niechęci do podejmowania większych czynności. Człowiek dla innych zdaje się być leniwy, choć w rzeczywistości jego ciało jest skrajne przemęczone. Co gorsza, właściciel najczęściej nie wie jak temu ciału pomóc.

Chroniczne zmęczenie, które najczęściej występuje w parze ze stanami depresyjnymi, możemy spróbować rozpoznać po towarzyszących nam emocjach. Jeśli smutek, przygnębienie, poczucie niespełnienia, zamartwianie się dotrzymuje nam kroku dłużej niż tydzień - możemy stwierdzić, że właśnie zachodzi w nas wiele reakcji, które świadczą o zaburzeniu równowagi organizmu.

  przepracowany pracownik


„Nie mam na nic siły!

Czynników, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do przemęczenia organizmu jest wiele. 
Postanowiłem przeanalizować tę sprawę i zebrać wszystkie istotne informacje w jedną, spójną całość.

Znalazłem i przeanalizowałem 12 rodzajów stresu - przyczyn. Wszystkie osobno, jak również wspólnie zaburzają równowagę organizmu na tyle, by wyraźnie odczuwać zmęczenie lub wyczerpanie dłużej niż kilka dni.

1. INSULINOOPORNOŚĆ -następstwem jest cukrzyca - nadmiar słodyczy, zbyt mało błonnika, łączenie cukrów prostych (np. oczyszczony cukier, makarony, białe pieczywo) z dużą ilością tłuszczu (olej, masło, inny tłuszcz) zaburza proces „karmienia Twoich komórek”. Insulina nie jest w stanie dostarczyć energii do „otłuszczonych” komórek. Prowadzi to do otyłości i w dalszej kolejności do problemów w gospodarce cukrowej organizmu.

2. NADMIERNY STRES - wprowadza nas w stan walki lub ucieczki, wzmaga produkcje kortyzolu, adrenaliny i innych hormonów stresowych. Stan ten może mieć również swoje źródło w psychice (ucieczka przed odpowiedzialnością, strach przed ciężką rozmową, codzienne rozmyślanie o problemach, zamartwianie się).

3. UKŁAD AUTONOMICZNY - przemęczenie centralnego układu nerwowego występuje na skutek długotrwałego stresu.. Obciążają go również narkotyki, używki, niedosypianie, nadmierne rozmyślanie, niezdrowa żywność. Zaburzenie pracy układu autonomicznego może prowadzić do zaburzeń w oddychaniu, trawieniu, pracy gruczołów i narządów, wydzielaniu ciepła - np. Kiedy mamy zbyt wiele stresujących spraw na głowie, wpadamy w wir myślenia - dochodzi do przeciążenia układu autonomicznego i zwężenia żył peryferyjnych w kończynach - stąd też doświadczamy zimnych dłoni i stóp - często nawet latem.

4. STANY ZAPALNE ORGANIZMU - przyczynia się do tego żywność prozapalna, czyli przetworzony cukier, konserwanty, utlenione tłuszcze, tłuszcze trans, fast foody, syrop glukozowo-fruktozowy, olej palmowy, żywność genetycznie modyfikowana, mleko UHT, śmietanka UHT, margaryna, tanie tłuszcze roślinne.

5. NIEWŁAŚCIWA DIETA - obfitująca w żywność przetworzoną, wygodną, sprzyja zaleganiu niestrawionych resztek pokarmowych w jelitach. Dochodzi wówczas do procesów gnilnych, fermentacji, powstawania stanów zapalnych i powolnego przenikania toksyn z całej tej nadtrawionej treści do krwi - co obciąża nasz organizm w sposób odczuwalny.

6. ZANIECZYSZCZONA WĄTROBA - nieoczyszczona wątroba zwalnia swoje tempo, a razem z nią niemalże 500 procesów, za które odpowiada. np. trawienie, oczyszczanie krwi z toksyn, neutralizacja leków. Zmniejszenie wydajności konkretnego narządu w reakcji lawinowej osłabia pracę pozostałych narządów organizmu. 

7. ODWODNIENIE - Przewlekłe zmęczenie w dużej mierze spowodowane jest postępującym odwodnieniem mózgu. Niewystarczająca ilość wody w organizmie uniemożliwia usuwanie wszystkich zalegających odpadów przemiany materii z komórek z mózgu oraz innych ważnych części ciała. To, co cierpiący na zespół chronicznego zmęczenia określają jako „przytłumione myślenie” jest faktycznie dokładnym opisem łagodnych zatorów w mózgu. 

8. NIEWYSTARCZAJĄCA ILOŚĆ SNU - funduje nam kiepską regenerację organizmu i poranny wyrzut adrenaliny i kortyzolu w ilości większej, niż w normalnych warunkach.

9. NEGATYWNE MYŚLI, ZAMARTWIANIE SIĘ - przykre przeżycia czy wspomnienia nieustannie powtarzane w głowie (bez podjęcia prób ich rozwiązania) przywołują wiele nieprzyjemnych emocji: przygnębienie, smutek, niepokój, strach, lęk, które w nadmiarze osłabiają „energię życiową”- mówiąc bardziej po naukowemu - pobudzają produkcję określonych hormonów i wstrzymują, zgodnie z zasadą antagonizmu, syntezę innych.

10. NISKI POZIOM WITAMINY D3 - jest silnie powiązany z osłabieniem organizmu na wielu płaszczyznach. Poziom witaminy D możemy sprawdzić za pomocą badania 25(OH)D. Z racji tego, iż jest w rzeczywistości hormonem - jej niedobór zaburza przebieg wielu procesów.

11. NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY - obniża wydzielanie niesłychanie ważnych hormonów - T4 i T3. Stan ten może być również wywołany niedoborem jodu, selenu, innych witamin i minerałów, jak również obecnością halogenów (fluorki, chlorki, bromki) w komórkach tarczycy. Na zmiany w produkcji hormonów wpływają także traumatyczne przeżycia - zwykle silnie emocjonalne (wywołując zmiany w centralnym układzie nerwowym, któremu tarczyca, jakby nie patrzeć, podlega)a także traumatycznym przeżyciem (psychicznym, emocjonalnym).

12. NIEDOTLENIENIE - przeciążanie centralnego układu nerwowego licznymi myślami o negatywnych zabarwieniu, które dodatkowo przetwarzane są wielokrotnie, niemalże codziennie - prowadzą do "tymczasowo trwałych" zaburzeń w pracy układu nerwowego. Część współczulna staje się nader aktywna - odpowiadając przy tym za przyśpieszone i spłycone oddychanie (prowadzi do niedotlenienia wielu komórek), zwiększony puls i ciśnienie krwi, wzmaganie pocenia, wyłączenie trawienia i regeneracji - na rzecz zwiększonej aktywności psychofizycznej wywołanej konkretnym bodźcem. W tym przypadku bardzo emocjonalnym i wielokrotnym analizowaniem jakiegoś problemu, sprawy, wydarzenia, zwykle o negatywnym zabarwieniu - utrata pracy, komornik, choroba, egzamin, śmierć bliskiej osoby.

Z emocjami, zmartwieniami, niedotlenieniem i jakością snu musimy radzić sobie sami - jednakże tutaj z pomocą przychodzi nam świadome oddychanie. Jest to rodzaj oddechowej terapii relaksacyjnej, której zadaniem jest uharmonizować pracę układu nerwowego. Pomaga zarówno w czasie rozemocjonowania, jak również usprawnia wymianę gazową, dostarczając komórkom w całym ciele więcej życiodajnego tlenu. Sprawdzi się również jako sposób na bezsenność, bowiem oddech w połączeniu z relaksem pozwala uspokoić myśli - które, swoją drogą, są głównym powodem przez który nie możemy zasnąć.

keto
W kwestii żywienia... fundamentalną sprawą jest rozpoznanie głównej przyczyny nierównowagi - jeśli są to zaburzenia trawienia, dajmy na to, które wynikają z osłabionej funkcji żołądka (odbijanie, zgaga, refluks) to musimy wprowadzić dietę lekkostrawną z naciskiem na zioła i przyprawy niezbędne w procesie przywracania prawidłowego trawienia. Z przypraw szczególnie interesujące są kmin rzymski i kminek. Połączeniu obu i ich bezpośrednie spożyciu po większym, cięższym posiłku, np, obiad, pozwala ciału usprawnić proces trawienia w sposób zauważalny (nie bez powodu babcie dodawały kminek do kapusty).

Wyrównywanie pracy przewodu pokarmowego rozpoczynać się musi od usprawnienia funkcji żołądka, przy jednoczesnym uwzględnianiu produktów lekkostrawnych, odżywczych i regenerujących, które nie będą kolidować z aktualnymi możliwościami trawiennymi naszego żołądka. Warte wspomnienia są także kwasy tłuszczowe omega 3, witamina E, kwas linolowy, i świeże enzymy z soków warzywnych - połączenie wymienionych dostarcza olbrzymiej dawki związków aktywnych o działaniu przeciwzapalnym - a o to nam przecież chodzi  😉.

Zespół chronicznego zmęczenia nie jest dolegliwością na całe życie i może zniknąć spontanicznie, kiedy cierpiąca na nie osoba przestaje pobudzać odwodniony mózg kofeiną, tytoniem, lekami, produktami pochodzenia zwierzęcego (ograniczyć) oraz rozpocznie konsekwentny program oczyszczania, nawilżania i odżywiania organizmu - ponieważ zaniedbanie tych filarów doprowadziło do wystąpienia zaburzenia/dolegliwości/choroby.

 MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

kolo1 jednostki

Hej, tu Sebastian! :)


Jeśli potrzebujesz pomocy w ułożeniu indywidualnego planu żywieniowego - mogę Ci pomóc!


WIĘCEJ INFORMACJI

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.