•  

    2

  •  

    3

WYLECZ SIĘ ŻYWIENIEM!


[W emocje wpływają na zdrowie?]

Tekst obowiązkowy dla wszystkich przestresowanych, a już zwłaszcza dla tych nieustannie oddających się (nie)relaksacyjnym terapiom zamartwiania, rozpamiętywania i trzymania w sobie nierozwiązanych myśli...


Zrzut ekranu 2018 09 05 o 17.13.53

[W jaki sposób emocje wpływają na nasze zdrowie]

Tekst obowiązkowy dla wszystkich przestresowanych, a już zwłaszcza dla tych nieustannie oddających się (nie)relaksacyjnym terapiom zamartwiania, rozpamiętywania i trzymania w sobie.

W dzisiejszych czasach zarówno stres emocjonalny, jak i psychiczny stał się nieodłączną częścią naszego życia.

Dla jednych są to sprawy rodzinne, niespełniona miłość, zazdrość, dla drugich zaś poczucie obniżenia własnej wartości, czy też praca, z którą wracają do swoich domów.

Nie jest rozsądnym ocenanie cudzych emocji z naszej własnej perspektywy- choćby z faktu, iż każdy z nas zupełnie inaczej reaguje na niedogodności życia codziennego.

Jak dla przysłowiowego Kowalskiego konfrontacja z plotkami na swój temat jest niczym wielkim, tak dla Nowaka jest to sprawa niewyobrażalnie trudna, która sprawia wręcz, iż przetwarza on tę myśl po tysiąćkroć, wyraźnie odczuwając przy tym narastający smutek i żal.

Stres jest reakcją naturalną - ma nas zmobilizować do walki lub ucieczki.

Obecnie nie obawiamy się tak bardzo ataku dzikiego zwierzęcia, jak opinii osób trzecich, czy też - co gorsza, naszego osobistego niezadowolenia z nas samych. Stres psychiczny, bo o nim tutaj mowa, może także dotyczyć wielu innych sytuacji z życia wziętych, jak np. presji czasu, niezadowolenia przełożonego, niepowodzeń w szkole, braku zrozumienia wśród rodziny i rówieśników, rozterek miłosnych, czy też zamartwiania się o własne zdrowie.

To wszystko, jeśli pozostaje nierozwiązane, zaczyna, mówiąc przenośnią, zżerać nas od środka. 

Ze strony organizmu pojawiają się liczne objawy, których nie sposób przeoczyć, tak jak: ból brzucha, zimne poty, problemy z zaśnięciem i koncentracją, blada cera, smutny wyraz twarzy, częstomocz, rozpamiętywanie danej sytuacji niemalże bez końca, brak apetytu lub wręcz przeciwnie - wilczy głod, czy chociażby osłabienie przeradzające się w przewlekłe zmęczenie.

Nierozwiązane konflikty, które określamy mianem stresu, przeciążają nasz układ nerwowy - a dokładniej mówiąc układ współczulny, który bez przerwy pobudzany jest do pracy. Warto kojarzyć go sobie ze naszymi problemami, pracą, aktywnością, ruchem, silnymi emocjami, powiększonymi źrenicami, przyśpieszonym i spłyconym oddechem, wzmożonym poceniem , a także podwyższonym ciśnieniem - bo właśnie za takie reakcje w organizmie odpowiada.Nieustanne pobudzanie układu współczulnego uniemożliwia pracę układu przywspółczulnego, czyli jego przeciwieństwa, którego kojarzyć należy ze spokojem, regeneracją, wzmożonym trawieniem, relaksem, zwężonymi źrenicami, miarowym oddechem i "uspokojonym" ciśnieniem.

Jeśli bez przerwy będziemy bagatelizować nasze „nierozwiązane konflikty”, tak silnie na nas oddziałujące, to okazać się może, że jakiekolwiek prawidłowe trawienie, czy też regeneracja organizmu będą mocno ograniczone lub też całkowicie wyłączone.

Nie trudno zauważyć przy tym, że wycieńczony organizm, któremu od dłuższego czasu nie dostarczamy odżywczych produktów, zaczyna podupadać na zdrowiu.

W pierwszej kolejności wyczerpują się nasze nadnercza, które ściślej mówiąc związane są z kortyzolem, hormonem stresu. Z czasem coraz więcej elementów organizmu przestaje działać prawidłowo - zaczynamy chorować.

Co zatem robić?

Aby organizm mógł wrócić na właściwy tor - należy zająć się swoimi problemami, stawić im czoła i dopiero wtedy zwrócić szczególną uwagę na zwiększenie spożycia odżywczych produktów żywnościowych o charakterze przeciwzapalnym, odbudowującym i silnie regenerującym.

Dlaczego wspomniana kolejność jest tak ważna?

Jak już wiadomo, organizm w czasie silnego stresu nadmiernie pobudza układ współczulny, który zrzuca trawienie na dalszy plan. Wówczas jakiegokolwiek posiłku byśmy nie spożyli, nie zostanie on prawidłowo strawiony i przygotowany do wchłonięcia i następnego wykorzystania przez spragnione pokarmu komórki. 

Takie działanie, delikatnie mówiąc, mija się z celem, a już na pewno jest mało efektywne.

Każdą terapię powinniśmy zaczynać od uspokojenia naszej psychiki, rozwiązania silnych, trapiących nas problemów. Albowiem tylko w ten sposób uda nam się zregenerować, a tym samym zmaksymalizować efekty jakiekolwiek terapii.

Poniżej SKUTECZNE terapie uspokajające umysł, poprawiające zdrowie,
 zwiększające witalność organizmu:

  • Wygaduj się przyjaciołom/przyjacielowi
  • Spisuj negatywne myśli i emocje im towarzyszące na kartkę
  • Ucz się kontrolować swój stres 
  • Wysypiaj się
  • Oddychaj prawidłowo
  • Odżywiaj się w zgodzie ze swoim organizmem
  • Korzystaj z różnych technik uspokajania psychiki, np. medytacje, opłukiwanie EFT
  • Rób to, co szczególnie sprawia Ci radość
  • Uprawiaj sport
  • Stocz zaciętą walkę z poduszką
  • Śpiewaj, krzycz!
  • Odpręż i rozciągnij swoje ciało (joga, powitanie słońca)

Znajome, prawda? 

A Ty, żyjący/a w czasach pędu i stresu, kiedy ostatnio pozwoliłeś/aś sobie na takie terapie?


Autor: Dietetyk Sebastian Podorski


 

Emocje MAJĄ znaczenie

[W emocje wpływają na zdrowie?] Tekst obowiązkowy dla wszystkich przestresowanych, a już zwłaszcza dla tych nieustannie oddających się (nie)relaksacyjnym terapiom zamartwiania, rozpamiętywania i...

HASHIMOTO W PIGUŁCE

  Zadaniem tarczycy jest regulowanie wzrostu, odporności, a także metabolizmu. Wszelkie wahania w jej działaniu powodują szereg nieprzyjemnych objawów, m.in tycie, ospałość, zmęczenie, zimne dłonie...

Żyworódka pierzasta

Żyworódka pierzasta to roślina, która ma szersze zastosowanie lecznicze niż aloes. Dzięki zawartości dużej ilości witaminy C oraz bogactwu mikro- i makroelementów wykazuje właściwości regenerujące,...

NIESTRAWNOŚĆ - jak sobie pomóc?

Niestrawność to obecnie jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana błędami dietetycznymi. Jest to stan, w którym soki trawienne nie są prawidłowo wydzielane, co powoduje wyraźny dyskomfort i...

Zatrzymaj wypadanie włosów!

Utrata włosów w bardzo młodym wieku stała się powszechnym problemem w dzisiejszych czasach. Na uwadze trzeba mieć nie tyle poszczególny objaw, jaki udało nam się dostrzec, ile fakt, że świadczy on o...

Uzdrowienie - warunki konieczne

Prawidziwe uzdrowienie, które nie ma nic wspólnego z tłumieniem objawów chorobowych, nie może zaistnieć nawet po najlepszych zabiegach, chyba, że stworzy się podstawowe warunki do wyzdrowienia...

Witamina D - Twój sprzymierzeniec, czy skok na kasę?

Możesz być tym zaskoczony, ale witamina D jest zupełnie inna od większości innych witamin. Właściwie rzecz biorąc jest to hormon, a w zasadzie hormon steroidowy, który jest produkowany z...

Susza w ciele - najsilniejszy rodzaj stresu

Ludzki mózg, pracując całą dobę, wymaga więcej wody niż jajakolwiek inna część ciała. Zazwyczaj w mózgu znajduje się około 20% całej krwi, która krąży w ciele. Ocenia się, że jego komórki składają się w...


  • BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    BEZPŁATNY TEST DIAGNOSTYCZNY

    Dowiedz się, które obszary Twojego organizmu nie funkcjonują poprawnie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym ZDROWOPEDIA może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz Tutaj.